VIDEO Cu un pas mai aproape de titlu, Liverpool a stabilit un nou record în Premier League

Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 08:09
Data actualizarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 08:20

Liverpool a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-1, pe Sheffield United, într-un meci al etapei a 31-a din Premier League.

Pe Anfield scorul a fost deschis de gazde, în minutul 17, prin Darwin Nunez, care a şutat din careu. Liverpool a pus presiune şi a ratat ocazii, iar Sheffield a egalat, surprinzător, în minutul 58, prin autogolul lui Conor Bradley.

Gazdele s-au desprins în minutul 76, după reușita lui Alexis Mac Allister, din pasa lui Luis Diaz, iar Cody Gakpo a adus liniştea marcând în minutul 90.

Scorul final a fost 3-1 pentru Liverpool, iar "cormoranii" au revenit pe primul loc în clasament, cu 70 de puncte, cu un avans de două puncte față de Arsenal și trei față de Manchester City.

Record nou pentru Liverpool

Formația pregătită de Jurgen Klopp a dominat meciul, ceea ce se evidențiază și din cifrele partidei.

Liverpool a avut nouă șuturi pe poartă, din cele 29 și a finalizat 708 pase în comparație cu cele 80 ale adversarului. Totuși, cel mai bine au stat la posesie, unde a avut un procentaj de 83.1%, fiind un nou record în Premier League.

Înainte, Liverpool și Manchester City se aflau la egalitate, cu un procent de 80% al posesiei într-un meci din Premier League.

Jurgen Klopp, impresionat de Alexis Mac Allister

Sud-americanul a devenit titular incontestabil în acest sezon pentru cei de la Liverpool, reușind să strângă 35 de partide în toate competițiile și să înscrie de cinci ori, cifră la care se adaugă și șase pas decisive.

”Este un jucător de top, top, top. Am simțit asta când l-am adus, a îndeplinit toate așteptările și nu numai. Este super influent, super inteligent, e un tip grozav. Îi place să joace și pentru Liverpool, ceea ce este foarte important. Face diferența”, a spus Jurgen Klopp.