Xabi Alonso, magic! Chelsea pierde prima data in 86 de meciuri: Chelsea 0-1 Liverpool

Anglia
Data publicarii: Duminica 26 Octombrie 2008, 13:49
Data actualizarii: Duminica 26 Octombrie 2008, 18:05
Meci de vis intre Chelsea si Liverpool. Duelul invincibililor, asa a fost supranumit acest derby al Angliei, care o duce pe Liverpool in fruntea Angliei.

Un singur gol a fost de ajuns pentru "cormorani" sa castige in fata unei echipe care nu mai pierduse de 86 de meciuri acasa.

Xabi Alonso a inscris singurul gol, dupa un sut deviat norocos in poarta lui Chech, in prima repriza a meciului. Dupa golul din minutul 10, Chelsea a atacat puternic, dar nu i-a iesit nimic. Cei mai periculosi jucatori de pe teren au continuat sa fie "cormoranii" care prin Xavi Alonso si Babel au avut cele mai mari ocazii ale meciului, o bara si un sut pe langa vinclul portii lui Cech.

VEZI ECHIPELE DE START:

Chelsea: Cech, Bosingwa, Carvalho, Terry, A.Cole, Mikel, Kalou, Deco, Lampard, Malouda, Anelka.

Liverpool: Reina, Arbeloa, Carragher, Agger, Aurelio, Alonso, Mascherano, Gerrard, Riera, Kuyt, Keane.