VIDEO Ce chin! Manchester United a fost aproape de un eșec pe terenul ultimei clasate Newcastle

Anglia
Data publicarii: Marti 28 Decembrie 2021, 08:22
Data actualizarii: Marti 28 Decembrie 2021, 08:25

Newcastle a fost foarte aproape de a doua victorie din acest sezon.

Manchester United a remizat pe terenul lui Newcastle, scor 1-1, în runda cu numărul 19 din Premier League.

La primul meci după o pauză de 16 zile, din cauza amânărilor cauzate de COVID-19, Manchester United s-a văzut condusă după doar șapte minute, când Allan Saint-Maximin a deschis scorul în minutul 7, cu o acțiune splendidă și un șut din marginea careului care l-a lăsat fără replică pe David de Gea.

Newcastle a continuat să fie echipa mai periculoasă, iar ultima clasată a fost aproape de majorarea avantajului în minutul 47, când același Saint-Maximin a fost găsit liber în fața porții, dar a lovit greșit și i-a permis lui David de Gea să respingă in extremis.

Cristiano Ronaldo, care a avut o evoluție șteară, a văzut un cartonaș galben în minutul 57 pentru o intrare violentă asupra lui Ryan Fraser.

Golul egalizator al lui United a fost semnat de Edinson Cavani, în minutul 71. Uruguayanul a fost introdus la pauză și a înscris după o centrare a lui Dalot din flancul drept.

Newcastle a fost aproape să dea lovitura în minutul 88, când a avut două ocazii uriașe. Mai întâi, Jacob Murphy a nimerit bara cu un șut din poziție laterală, iar la câteva secunde distanță a urmat șutul spre vinclu al lui Miguel Almiron, însă David de Gea a avut o nouă intervenție extraordinară.

S-a terminat 1-1, un rezultat care nu poate mulțumi vreuna dintre echipe. Manchester United ocupă locul 7, cu 28 de puncte în 17 meciuri, în timp ce Newcastle a scăpat pentru moment de ultima poziție, având 11 puncte în 19 partide jucate.

• Newcastle: Dubravka - Krafth, Schar, Lascelles, Manquillo - Fraser (75' Almiron), Longstaff, Shelvey, Joelinton, Saint-Maximin (83' Gayle) - Wilson
  • Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, Maguire, Telles - Mc Tominay (78' Matic), Fred (46' Sancho) - Rashford, Fernandes - Greenwood (46' Cavani), Ronaldo