Timisoara, prima bataie in 2010! 1-2 cu Gyeongnam, intr-un meci cu 4 eliminari!

FC Timisoara gyeongnam Amicale
Data publicarii: Marti 26 Ianuarie 2010, 14:27
Data actualizarii: Marti 26 Ianuarie 2010, 14:44

Timisoara a pierdut primul meci din 2010, cu Gyeongnam, scor 2-1. Vazquez, noul transfer, a jucat titular.

Dupa ce a invins cu 6-1 cu primul meci din Turcia, Timisoara a pierdut in fata celor de la Gyeongnam, intr-un meci care a avut 4 eliminari, 3 numai pentru Poli.

Golul echipei FC Timisoara a fost marcat de Tiago Da Costa, in minutul 52, in vreme ce coreenii au marcat in minutele 11 si 53, ultimul din penalti.

In minutul 53, fundasul Mera a comis un fault in careu, fiind eliminat, iar in locul sau a intrat Luchin. Dupa ce coreenii au transformat lovitura de la 11 metri, "centralul" si-a schimbat decizia si i-a permis lui Mera sa reintre in teren. In minutul 60, un sud-coreean a fost si el eliminat, fiind inlocuit de un coleg, iar patru minute mai tarziu, Scutaru a primit si el cartonasul rosu. In locul timisoreanului a intrat din nou Luchin. In minutul 71, nou-intratul a vazut si el cartonasul rosu, insa dupa cateva secunde, arbitrul i-a permis sa revina pe teren. Cu zece minute inainte de finalul partidei, Lukas Magera a vazut al doilea galben, insa dupa doua minute "centralul" l-a chemat inapoi pe teren. In total, au fost acordate patru cartonase rosii timisorenilor si unul adversarilor.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabau a inceput partida cu urmatoarea formatie: Supici - Bonfim, Luchin, Nibombe, Maxim - Curtean, Alexa, Bourceanu, Goga - Parks, Vazquez. In repriza a doua, tehnicianul a schimbat toata echipa, introducandu-i pe teren pe Taborda, Da Costa, Mera, Brezinsky, Artiom Karamyan, Chiacu, Scutaru, Cl. Ionescu, Arman Karamyan, Magera si Mejia.

Urmatoarea partida a echipei FC Timisoara va avea loc in data de 1 februarie, impotriva formatiei chineze FC Shandong.