Data publicarii: Sambata 14 Februarie 2009, 17:17
Data actualizarii: Sambata 14 Februarie 2009, 21:43
Gabi Balint se pregateste sa atace titlul in retur. Astazi, Poli Timisoara joaca un amical cu Spartak Moscova.
ECHIPA DE START TIMISOAREI: 29. Pantilimon, 30. Badoi, 28. Cisovsky, 16. Luchin, 3. Latovlevici, 21. Goga, 5. Alexa, 17. Borbely, 10. Artiom Karamyan, 27. Magera, 18. Bucur.

Absenti la acest meci, din motive medicale: Brezinsky, Stancu si Parks.

ECHIPA DE START SPARTAK MOSCOVA: 1. Dzhanaev, 16. Makeev, 5. Dedura, 3. Stranzl, 14. Rodriguez, 7. Boyarintsev, 2. Shishkin, 6. Carioca, 25. Ryzhnov, 30. Saenko, 18. Prudnikov.

Scor final, FC Timisoara-Spartak Moscova 1-1. Timisoara a fost aproape de a castiga in fata unei formatii de valoare din Rusia. Dupa o repriza secunda de exceptie, Alexa si compania au fost egalati pe final. A fost cel mai reusit meci, pana acum, de la Marbella, FC Timisoara meritand o victorie in aceasta seara.
89'-Lovitura libera in favoarea noastra, la 30 de metri lateral dreapta. Bate Artiom Karamyan, insa apararea lui Spartak respinge.
87'-1-1! Spartak egaleaza prin Dzuba, care a reluat din sapte metri o minge respinsa in fata de Taborda... Pacat, ne apropiem de finalul partidei.
84'-Bucur este inlocuit cu Arman Karamyan.
82'-Cartonas galben pentru Curtean.
80'-Taborda intervine de doua ori in decurs de cateva zeci de secunde, la centrarile rusilor.
79'-O alta ocazie pentru Bucur, care reia cu pieptul din sapte metri, in bratele portarului rus.
78'-Spartak forteaza egalarea, insa apararea noastra este foarte bine organizata.
76'-Iese Badoi, intra Bonfim.
75'-1-0 in continuare pentru FC Timisoara.
74'-Bystrov este blocat excelent de Cisovsky. Corner pentru Spartak, ramas, din fericire, fara rezultat.
71'-Mare sansa pentru Spartak. Dziuba a reluat cu capul, de la opt metri lateral stanga, iar mingea a ocolit de putin poarta lui Taborda.
70'-Borbely, care a evoluat excelent astazi, a fost inlocuit de Abiodun.
70'-Jocul bun al formatiei noastre nu a ramas fara urmari. Este 1-0 pentru FC Timisoara, dupa o jumatate de repriza secunda foarte buna.
66'-Magera a marcat cu un sut de efect de la 22 de metri! Atacantul ceh a scapat perpendicular pe poarta, dupa o lansare de exceptie a lui Borbely.
66'-GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
!
59'-Bara Gigel Bucur! Curtean centreaza la sapte metri, Bucur se inalta, insa reluarea cu capul loveste transversala. Cea mai mare ocazie a partidei!
58'-Corner pentru FC Timisoara.
57'-Buna ocazie pentru rusi. Saenko il gaseste pe dreapta pe Prudnikov, insa reluarea acestuia trece pe langa bara.
55'-Spartak beneficiaza de o lovitura libera din preajma careului mare. Rhyznov bate insa defectuos, mingea iesind in aut de poarta.
52'-Curtean, scapat pe contraatac, incearca sa-l surprinda pe portarul advers cu un sut de la 50 de metri, insa goalkeeper-ul lui Spartak retine fara probleme.
50'-0-0 mai departe. Inca nu s-au consemnat ocazii importante in aceasta parte a doua.
46'-Schimbari la pauza in formatia noastra. Pantilimon, lovit la genunchi in prima parte, este inlocuit cu Taborda, iar Scutaru intra in locul lui Luchin. Formatia care incepe repriza a doua: Taborda, Badoi, Cisovsky, Scutaru, Latovlevici, Curtean, Alexa, Borbely, Artiom Karamyan, Magera, Bucur.

44'-Lovitura libera periculoasa pentru Spartak, la 17 metri lateral dreapta. Centreaza Boyarintsev, insa mingea iese din teren.
42'-Actiune frumoasa a echipei noastre, centrarea lui Artiom Karamyan, in opt metri lateral dreapta fiind deturnata de Saenko dintre Magera si Bucur.

36'-O noua lovitura de colt executata de Artiom Karamyan, tot la Borbely, care reia peste poarta, tot cu capul, de la opt metri.
35'-3-0 la cornere pentru noi.

31'-Jocul se reia, Pantilimon intra inapoi intre buturi.
30'-Si Pantilimon se resimte dupa o intrare dura a unui atacant rus. Jocul este intrerupt pentru ca doctorii sa il ingrijeasca pe portarul nostru.

27'-Un nou corner pentru noi, executa Artiom Karamyan. Respinge apararea lui Spartak.
26'-Shishkin suteaza de la 22 de metri, mult pe langa poarta.

24'-Buna oportunitate pentru noi! Badoi urca pe partea dreapta, centreaza la sapte metri, de unde Borbely reia putin pe langa bara.
20'-0-0. Meciul este foarte bun, cu un angajament total de ambele parti. Spartak are un atac combativ, format din vitezistul Prudnikov si internationalul Rus Saenko, capitan de echipa.

14'-Moment controversat langa careul mic al lui Spartak. Badoi ii paseaza bine lui Bucur, acesta este usor jenat de un aparator advers, dar arbitrul considera ca nu se cuvine dictarea unei lovituri de pedeapsa.
12'-Primul corner al meciului, in favoarea noastra. Bate Artiom Karamyan de pe partea stanga, excelent la sapte metri, insa Borbely, talonat de un fundas advers, trimite cu capul putin peste poarta.
9'-Actiune iute a rusilor, Ryzhnov suteaza de la 14 metri, in pozitie buna, insa Badoi il blocheaza perfect.
7'-Incursiune Magera pe partea dreapta, in careul mare, insa sutul sau este defectuos si ocoleste buturile adverse.
6'-Prima ocazie pentru Spartak. Prudnikov ii ia fata lui Luchin, insa sutul sau din 14 metri este prins fara probleme de Pantilimon.
2'-Primul atac al nostru. Artiom Karamyan il lanseaza pe Magera la 22 de metri, insa atacantul nostru, in pozitie buna, este blocat de un fundas moscovit.