Romania a terminat pe locul trei in primul turneu de calificare pentru Campionatul European!

Data publicarii: Miercuri 14 Mai 2008, 11:18
Data actualizarii: Miercuri 14 Mai 2008, 11:18
LOCUL 3 LA RUGBY IN 7

Nationala de rugby in 7 a Romaniei a ocupat locul trei la primul turneu de calificare la Campionatul European, care va avea loc la Hanovra in luna iulie.Fara jucatorii din primele patru echipe ale Diviziei Nationale, implicati in aceasta saptamana in semifinale, nationala Romaniei de rugby in 7 a luat locul trei in primul turneu de calificare la europene, turneu desfasurat la Odense in Danemarca. Jucatorii antrenati de Alexandru Marin au luat locul intai in grupa, trecand lejer de Luxemburg, Monaco, Suedia si Belgia. Singura infrangere in turneu a venit in semifinale cu Tara Galilor, 21-10 cu un raport de 3-2 la eseuri in favoarea galezilor. In finala mica Romania a invins din nou Belgia, acumuland astfel 14 puncte in calificari. Turneul de la Odense a fost castigat de Tara Galilor care a invins Irlanda in finala prin moarte subita. Stejarii vor juca al doilea turneu de calificare la Zagreb pe 31 mai. Romania are ca obiectiv calificarea la turneul final al Campionatului european de la Hanovra, unde daca se claseaza in primele 5 locuri merge la Cupa Mondiala de rugby in 7, care va fi la Dubai in 2009.