Romania a invins Croatia in turneul preolimpic de la Halle!

Data publicarii: Marti 15 Ianuarie 2008, 21:32
Data actualizarii: Marti 15 Ianuarie 2008, 21:32
AU INCEPUT CU DREPTUL..

Reprezentativa de volei feminin a Romaniei a debutat, marti, cu o victorie la turneul preolimpic de la Halle (Germania), scor 3-2 (21-25, 25-14, 22-25, 25-23, 15-5) in fata echipei Croatiei, tricolorele impunandu-se in tie-break, dupa o ora si 46 de minute de joc.

In primul set, elevele antrenorului Florin Grapa au preluat conducerea pentru prima oara la scorul de 3-3, dupa care, din cauza unor greseli la preluare, au fost egalate si conduse de voleibalistele croate, care au castigat setul cu 25-21, dupa 25 de minute de joc.
Voleibalistele romane au dominat cu autoritate setul al doilea, pe care l-au castigat in doar 18 minute, cu scorul de 25-14, pentru ca in setul trei jucatoarele croate sa conduca ostilitatile de la un capat la altul, reusind sa castige setul, cu 25-22.
Setul patru a apartinut elevelor lui Florin Grapa, care au comis greseli elementare spre final, dar au reusit in cele din urma sa se impuna cu scorul de 25-22.

Reprezentativa Romaniei a castigat apoi, destul de usor, tie-break-ul, cu scorul de 15-5. Urmatoarea partida a echipei Romaniei in turneul de la Halle este programata miercuri, de la ora 21.00, in compania formatiei Serbiei, vicecampioana europeana si ocupanta locului cinci la ultima editie a Campionatului Mondial.