Romania a intrat la apa! Spania a facut TIKI TAKA cu noi la Euro: 12-10

Romania Spania Alte sporturi
Data publicarii: Marti 17 Ianuarie 2012, 18:46
Data actualizarii: Marti 17 Ianuarie 2012, 18:47

Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa Spania, scor 12-10, in cea de-a doua partida din grupa B, la Campionatul European din Olanda.

Scorul pe reprize a fost 4-4, 3-3, 3-2 si 2-1, dupa un meci in care romanii au ratat si doua aruncari de la 5 metri.
Marcatori:

Romania – Radu 2 goluri, Negrean 2, Guiman 2, Diaconu 1, Iosep 1, Georgescu 1, Ghiban 1.

Spania - Mallarach 4 goluri, Molina 3, Minguell 2, Espanol 1, Perrone 1, Perez 1.

In meciul de debut, tricolorii au fost invinsi, cu 7-10, de campioana europeana Croatia.

Marti s-au mai jucat meciurile dintre Macedonia-Grecia 6-10 (grupa A), respectiv Serbia-Germania 13-12 (B), celelalalte partide programate fiind cele dintre Olanda-Ungaria si Turcia-Italia (A), respectiv Muntenegru-Croatia (B).
Programul complet al tricolorilor, in grupa B: cu Muntenegru (19 ianuarie, ora 21.30), cu Serbia (21 ianuarie, ora 14.00), cu Germania (23 ianuarie, ora 18.30). Vor urma meciurile din sferturile de finala (25 ianuarie), semifinalele (27 ianuarie) si finalele pentru medalii (29 ianuarie).

Obiectivul tricolorilor este clasarea in primele noua locuri, care le-ar permite calificarea la turneul preolimpic de la Edmonton, din luna aprilie, de la care primele patru clasate vor obtine “biletele” pentru JO de la Londra.

La ultima editie a CE, castigata de Croatia, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 7.

Sursa: Mediafax.