Halep continua scandalul cu Begu: "M-am enervat si nu m-am mai controlat, nu am vazut asa ceva niciodata" Ce s-a intamplat

Data publicarii: Vineri 06 Mai 2016, 11:22
Data actualizarii: Vineri 06 Mai 2016, 11:32

Scandal intre Halep si Begu dupa meciul direct de azi.

UPDATE Halep a comentat incidentul cu Begu:

"Acum daca ma gandesc la rece, dupa primul joc din al doilea set m-am enervat, nu am mai putut sa imi controlez starea, dar m-am resetat inainte de setul al treilea. Nu am vorbit cu Irina dupa meci, nici la fileu n-am vorbit prea mult. Nu m-au deranjat indicatiile antrenorului ei, doar ca nu am mai auzit pana acum sa se intample asta in timpul meciului. Am jucat cu multe fete, toti antrenorii incurajeaza, dar nu dau sfaturi in timpul meciului. E metoda lor, nu vreau sa comentez nimic, trebuie sa-mi vad de treaba pe teren, nu sa fiu atenta la alte persoane, dar eu am fost bine in primul set si in setul al treilea si asta conteaza", a spus Simona Halep pentru editia tiparita a Gazetei.

Irina Begu a comentat si ea finalul de meci:
"A fost un salut normal la final. Cred ca Simona a fost prea tenstionata, antrenorul meu se poarta la fel la fiecare meci.", a spus Begu la Digi.

Halep s-a enervat in setul doi si i-a cerut antrenorul sau sa ceara arbitrului sa opreasca dialogul dintre Begu si antrenorul sau, ce continua in timpul meciului. Halep a avut apoi mai multe iesiri nervoase.

UPDATE: "Au fost niste indicatii date de antrenorul lui Begu dar nu mi s-a parut nimic ciudat. Au fost chestii de genul sa tina pumnul strans sau sa ridice umarul, nu ma pricep la tenis dar eu zic ca nu au facut nimic iesit din comun. Antrenorul Irinei a spus ca Simona a fost mai buna si a meritat victoria", a spus Cosmin Contra la Sport.ro

Simona Halep s-a plans dupa meciul cu Irina Begu ca staff-ul acesteia este prea galagios, iar lucruri au luat amploare atat pe teren, cat si dupa meci. Halep a avut cateva iesiri foarte zgomotoase dupa ce a invins-o pe Begu in 3 seturi, 6-3, 0-6, 6-1, iar Begu a declarat dupa meci ca este deranjata de ce s-a intamplat insa prefera sa nu comenteze prea mult subiectul.

"Eu nu fac ceva in plus daca joc cu o romanca, dar nu vreau sa discut sau sa intru intr-un scandal, nu e ok pentru noi sau pentru Romania, nu vreau sa spun mai multe, nu vreau sa iasa scandal sau sa iasa asa ceva. E usor la nervi sa spui ceva, probabil a fost tensionata si de aceea. Sa fie un cadou primit daca ea a spus ca mi-a lasat setul doi... daca vrei un set trebuie sa muncesti, nu aveam cum sa il castig daca nu munceam. Am intrat mai agresiva in teren in setul doi, am luat mingea mai repede si pana la 3-0 s-a jucat, apoi mi-a dat cateva puncte dar... de la a da un set si pana la a castiga un set e cale lunga.", a spus Begu la Digi.

Halep nu a comentat scandalul cu Begu dupa meci, desi si-a cerut scuze pe teren, la microfon, imediat dupa terminarea partidei.