NOAPTEA MAGICIANULUI MESSI! Gol marcat cu 10 secunde inainte de final, Real Madrid 2-3 Barcelona! Lupta infernala la titlu: programul ultimelor etape

Spania
Live Blog
EL CLASICO
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2017, 22:29
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2017, 23:47

Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria El Clasico, depasind recordul legendarului Alfredo Di Stefano. A fost seara in care Leo Messi a inscris golul cu numarul 500 in tricoul Barcelonei.

00:09 24 Apr
POZA SERII in El Clasico - Messi, cu ochiul vanat de la meciul trecut si cu gura sparta de Marcelo :)

23:52 23 Apr
Si pentru ca seara sa fie perfecta pentru Leo Messi - inca o borna atinsa de extraterestrul Barcelonei: golul cu numarul 500 in toate competitiile.

23:38 23 Apr
FINAL DE MECI: Real Madrid 2-3 Barcelona, pe Bernabeu. Catalanii relanseaza campionatul, Messi marcheaza o dubla si devine cel mai bun marcator din istoria meciurilor directe Real - Barca in La Liga.
23:37 23 Apr
Min 90+3 - GOOOOOOOOOOOOL Barcelona | Nebunie! Nebunie! Nebunie: Messi inscrie la ultima faza, dupa un contraatac devastator 4 contra 3
23:31 23 Apr
Min 86 - Acelasi James are sansa lui 3-2, dar Ter Stegen se opune sutului sau. Columbianul a fost angajat bine de Ronaldo, dar in prima faza a trimis mingea in blocajul fundasilor Barcelonei
23:30 23 Apr

Min 85 - GOOOOOOOL Real Madrid | James egaleaza exceptional, dupa o centrare perfecta a lui Marcelo la coltul scurt. James nu i-a dat nicio sansa lui Ter Stegen, cu reluarea sa cu piciorul stang.

23:27 23 Apr
Min 81 - Keylor Navas merita un trofeu pentru interventiile incredibile din aceasta seara! Inca o data, Navas are un reflex miraculos la sutul lui Pique, din 6 metri.
23:22 23 Apr

Min 77 - ROSU direct pentru Sergio Ramos, pentru o intrare criminala asupra lui Messi

Este a 5-a oara cand Ramos este eliminat intr-un El Clasico.

23:18 23 Apr
Min 73 - GOOOOOOOOL Barcelona | Rakitic inscrie cu o executie fenomenala, un sut in vinclu, cu piciorul stang, de la 20 de metri. Barca intoarce scorul, dupa ce a fost condusa cu 1-0.
23:13 23 Apr
Min 67 - Keylor Navas, din nou urias in fata lui Suarez, la un sut din voleu, din coltul careului mic.
23:12 23 Apr
Min 66 - Ratare monumentala a lui Cristiano Ronaldo, care primeste liber in 8 metri de la Asensio si trimite peste poarta.
23:03 23 Apr
Min 58 - Primul sfert de ora din repriza secunda e al portarilor - interventie fenomenala a lui Navas la lovitura de cap trimisa de Pique din 6 metri.
23:01 23 Apr
Min 55 - Replica Barcelonei vine rapid, cu Paco Alcacer la finalizare, Keylor Navas respinge cu varful piciorului.
22:58 23 Apr

Min 53 - Interventie uluitoare, dar si norocoasa in acelasi timp, din partea lui Ter Stegen, la o lovitura de cap a lui Benzema, din 6-7 metri. Ter Stegen a sarit ca la handbal si a respins mingea cu piciorul. De laudat si centrarea lui Marcelo, stapanul din banda stanga a atacului madrilen.

Este a 7-a interventie a lui Ter Stegen in aceasta partida.

22:55 23 Apr
Leo Messi a reusit 5 recuperari in prima repriza, de cinci ori mai mult decat toata echipa Realului.

22:53 23 Apr
Min 47 - Real a inceput furios repriza secunda. Sutul lui Toni Kroos este respins cu mare dificultate in corner de Ter Stegen.
22:52 23 Apr
Min 46 - Pique intervine excelent, la o centrare a lui Cristiano Ronaldo, dar e foarte aproape de autogol; mingea trece la cativa centrimetri de bara.
22:37 23 Apr

PAUZA | REAL MADRID 1-1 BARCELONA | O prima repriza extrem de tensionata si plina de evenimente pe Bernabeu. Arbitrii au o seara infernala - un penalty refuzat Realului in minutul 2, o decizie excelenta la golul de 1-0 (nu a fost ofsaid), dar si o faza controversata in prelungirile primei parti, cand Casemiro ar fi putut sa vada al doilea galben.

Stirea primei reprize e ca Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria El Clasico, depasindu-l pe Alfredo Di Stefano, legendarul jucator al Realului.

22:34 23 Apr
Min 45+1 - Arbitrul il iarta pe Casemiro de eliminare - un fault de galben asupra lui Messi, o talpa pe glezna, iar jucatorul Realului mai avea un galben, primit in minutul 13.
22:31 23 Apr
La faza golului, Messi a reusit doua recuperari in cateva secunde - Luka Modrici si Dani Carvajal.

22:29 23 Apr
Barcelona i-a doborat Realului un record vechi de aproape 50 de ani. Este al 23-lea El Clasico la rand cand Barca reuseste sa inscrie.

22:21 23 Apr

Min 32 - GOOOOOOL Barca | Faza superba a catalanilor, finalizata cu un moment de geniu din partea lui Messi - un dribling de magician, apoi un sut perfect.

Messi a devenit cel mai bun marcator in El Clasico, cu 15 goluri.

22:17 23 Apr

Min 29 - GOOOOL Real Madrid | Casemiro deschide scorul, dupa o faza fixa. A fost o centrare pentru Segio Ramos, acesta a trimis in bara, iar mingea a sarit la Casemiro, in 5 metri.

Jucatorii Barcelonei protesteaza, cer ofsaid, dar reluarile arata ca a fost o decizie buna a arbitrilor.

22:06 23 Apr

Min 19 - Messi, plin de sange dupa un cot in figura din partea lui Marcelo.

Culmea, Marcelo se vaita de cot :)

22:01 23 Apr

Sport Catalunya (sport.es) scrie ca a fost penalty pentru Real Madrid la faza din minutul 2.

"Vazand reluarile, senzatie e ca este penalty. E un contact 'light', dar se putea da penalty."

21:58 23 Apr
Gareth Bale, al treilea britanic cu 100 de meciuri in campionatul Spaniei.

21:57 23 Apr
Min 10 - Barca incepe sa isi arate coltii - actiune frumoasa de atac, in viteza, pasa pentru Suarez in centru si un sut de la 20 de metri, putin pe langa poarta.
21:52 23 Apr

Min 3 - Cristiano Ronaldo cere o lovitura de la 11 metri, dupa un duel cu Umtiti.

Marca: "A fost contact clar!"

21:40 23 Apr
Clip de incalzire pentru fanii Barcelonei - golurile marcate de Messi pe Bernabeu.

21:23 23 Apr
"El Clasico" Real - Barca s-a jucat o singura data in afara Spaniei. S-a intamplat in 1982, in Venezuela. Real a castigat atunci cu 1-0, dupa golul inscris de Vicente del Bosque.

In vara, Real Madrid si Barcelona vor juca un meci in Statele Unite, la Miami.

21:15 23 Apr

**Cateva comparatii statistice intre jucatorii celor doua echipe (marca.com)

Audienta estimata: 650 de milioane de oameni

Meciul din aceasta seara bate toate recordurile. Se estimeaza ca partida va fi urmarita de 650 de milioane de oameni, in 185 de tari.

Sunt peste 800 de jurnalisti acreditati pe Bernabeu - 537 de la televiziuni si 276 de la radio, presa scrisa sau fotografi.

Meciul este filmat cu 40 de camere, printre care doua super-slow cameras, care vor sta cu "ochii" doar pe Messi si Cristiano Ronaldo. De asemenea, pe Bernabeu a fost instalata si o camera Spider Cam, iar o alta camera este montata pe un elicopter care se va plimba deasupra stadionului.

20:24 23 Apr

Ultima sansa la titlu pentru Barcelona!

Real e lider in clasament, cu un avans de trei puncte, dar si cu un meci mai putin disputat. Barca este obligata sa castige in seara asta pe Bernabeu, egalul o avantajeaza pe Real.

300x250
Opoziția austriacă, despre Schengen: Poziția guvernului austriac faţă de extinderea Schengen este ruşinoasă