Se va repeta mana lui Dumnezeu si cu Romania? Vezi hentul scandalos care a dus Franta la mondiale!

Data publicarii: Duminica 07 Februarie 2010, 14:37
Data actualizarii: Duminica 07 Februarie 2010, 14:44

Romania da din nou peste Franta iar de data asta se teme si mai tare: o asteapta Henry care a reusit cel mai scandalos gol din 2009 in barajul cu Irlanda pentru turneul final al Cupei Mondiale din 2010!

Echipa nationala a Romaniei va intalni pentru a doua oara consecutiv reprezentativa Frantei intr-o grupa preliminara, dupa intalnirile din calificarile pentru Cupa Mondiala din 2010, s-a stabilit, duminica, la Varsovia, la tragerea la sorti pentru Euro-2012.

De asemenea, Romania a fost in aceeasi grupa cu Franta si la turneul final al Campionatului European din 2008.

In preliminariile CM 2010, Romania a terminat de doua ori la egalitate cu Franta, scor 2-2 pe teren propriu, si 1-1 in deplasare. Franta a terminat acea grupa pe locul secund si s-a calificat la turneul final din Africa de Sud dupa un meci de baraj cu Irlanda. Nationala Franta a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, in returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103, dupa o faza la care Thierry Henry a comis hent. In meciul tur de baraj, Franta a invins cu scorul de 1-0.

La turneul final al Campionatului European din 2008, Romania si Franta au terminat din nou la egalitate, scor 0-0.
In preliminariile Euro-96, Franta a invins Romania, la Bucuresti, scor 3-1, in timp ce la Paris scorul a fost egal, 0-0. Cele doua formatii s-au intalnit si la turneul final al Campionatului European din 1996, atunci cand Franta a invins, cu scorul de 1-0.

Romania si Franta s-au intalnit de 13 ori pana in prezent, "tricolorii" reusind trei victorii, patru remize, in timp ce francezii s-au impus de sase ori.
Selectionerul Frantei este Raymond Domenech, despre care presa din Hexagon a scris in ultima vreme ca va fi inlocuit dupa turneul final al Cupei Mondiale din aceasta vara. Pe lista posibililor inlocuitori se afla Laurent Blanc, Alain Giresse sau Jean Tigana.

Echipa probabila a Frantei este urmatoarea: Lloris - Sagna, Squilacci, Abidal, Evra - Ribery, L. Diarra, Gourcuff, Malouda - Henry, Benzema.