Romania nu scapa! FIFA confirma ca s-a deschis procedura disciplinara dupa incidentele de la meciul cu Polonia

Nationala
Data publicarii: Vineri 18 Noiembrie 2016, 17:06
Data actualizarii: Vineri 18 Noiembrie 2016, 17:08

Federatia internationala de fotbal (FIFA) a deschis o procedura disciplinara dupa incidentele de la meciul Romania-Polonia, de pe 11 noiembrie, din preliminariile CM 2018.

''Noi putem confirma ca proceduri disciplinare au fost deschise dupa (meciul) Romania-Polonia'', a precizat FIFA pentru AFP.

In timpul partidei disputate la Bucuresti, castigata cu 3-0 de Polonia si marcata de tensiuni si aruncarea de fumigene de catre suporteri, atacantul polonez Robert Lewandowski a cazut pe teren, asurzit de explozia unei petarde in apropierea lui.

Suporterii romani au aruncat petarda in minutul 53 al partidei, la aproximativ un metru de atacantul lui Bayern Munchen, care imediat a cazut la pamant. Staff-ul medical a intervenit rapid pentru a-i acorda primele ingrijiri, iar arbitrul Damir Skomina le-a cerut jucatorilor sa se deplaseze spre centrul terenului.

Dupa cateva minute de suspans, Lewandoski s-a ridicat, continuand meciul si luandu-si revansa marcand ultimele doua goluri ale partidei (min 82 si 90+1).

Partida a fost intrerupta un minut si in prima repriza, cand suporterii romani au aruncat fumigene in teren.

Doisprezece suporteri polonezi au fost retinuti inaintea meciului la doua incidente separate, un prim grup dupa violente intr-un bar si un altul dupa ciocniri cu fortele de ordine romane in apropierea intrarii stadionului.