Cum isi motiveaza Domenech jucatorii: "Trebuie sa ii mancam pe romani!"

Echipa Nationala Franta Reymond Domenech Nationala
Data publicarii: Miercuri 02 Septembrie 2009, 10:08
Data actualizarii: Miercuri 02 Septembrie 2009, 10:52

Reymond Domenech explica cum i-a motivat pe  francezi in repriza a doua a meciului tur de la Constanta, cand elevii sai au revenit de la 0-2 la pauza. "Le-am spus ca trebuie sa ii mancam pe romani." El spera ca asta sa se intample si acum, la Paris.

Spre deosebire de Diaby, Domenech stie cine este Razvan Lucescu si se teme de schimbarea de antrenor a nationalei noastre. "Formam un grup extraordinar. Repriza a doua cu Romania de la Constanta a fost exceptionala la acest nivel. La pauza jucatorii au realizat ca e vorba de viitorul lor la CM si i-au mancat pe adversari. Preocuparea mea este sa mentin ambitia de a merge la Mondiale si sa avem succes acolo.

Doar rezultatul conteaza pana la urma, deci la final sunt Dumnezeu sau diavol. Cu Romania nu va fi usor. Nu au nimic de pierdut. Au castigat in Lituania, lucru care le da sperante sa prinda macar un loc pentru play-off. Pe undeva, sunt calmi. Si-au schimbat antrenorul, si asta creeaza intotdeauna un impact", a spus antrenorul Domenech.

Mijlocasul Abou Diaby (Arsenal Londra) a declarat ca tot ceea ce conteaza in meciul cu Romania din preliminariile CM 2010 sunt cele trei puncte si mai putin maniera de joc.
"Lumea se plange ca echipa Frantei nu joaca spectaculos, dar toti cei care intram in teren vrem sa caștigam fiecare meci. Pana la urma, tot ce conteaza e rezultatul. Si maniera e importanta, dar cel mai important lucru este sa invingem si sa ne calificam. Noi si suporterii trebuie sa mergem in aceeasi directie, sa fim alaturi pentru calificarea la CM, avem nevoie de sprijinul publicului in meciul cu Romania", a spus Diaby.

Fundașul Julien Escud (FC Sevilla) a afirmat ca meciul cu Romania va fi foarte "foarte complicat". "Acest joc va determina si soarta jocului cu Serbia. Scopul este sa obtin doua victorii. Suntem foarte bine pregatiti pentru meciul cu Romania. Suntem aici sa invingem și sa uitam lucrurile rele din trecut. Daca incepem sa ne ingrijoram, nu ajungem departe. Cu Romania va fi un meci mare. Nu vom avea viata usoara cu romanii, care joaca fotbal. Un succes ne-ar da incredere pentru partida cu Serbia. Speram ca Stade de France sa fie plin, chiar daca Romania nu e Anglia sau Brazilia. Vom incerca sa jucam cat mai bine, dar victoria e cea mai importanta. Daca suporterii vor fi alaturi de noi, ne va fi mai usor", a spus el.

Escude a declarat ca el si colegii sai trebuie sa fie pregatiÈ›i si psihic pentru un joc foarte greu cu Romania. ”Echipa Romaniei este una tare. Prioritatea este sa invingem Romania, pentru a ramane in carÈ›i inaintea confruntarii cu Serbia. Romania va fi un adversar tare, au un bloc defensiv bine pus la punct. Un esec ne-ar complica sansele, dar nu am fi eliminati. Trebuie sa ne impunem jocul si sa luam cele trei puncte", a spus Escude.

Din cei 23 de jucatori din lotul Franței, doar 20 s-au antrenat marti seara la Clairefontaine. Gourcuff, Gallas și Alou Diarra s-au pregatit separat, dar vor fi apți pentru jocul cu Romania.

Jucatorii au fost impartiti in doua echipe: Escude, Evra, Abidal, L. Diarra, Malouda, Henry, Benzema, Gignac de o parte, Sagna, Squillaci, Clichy, Fanni, Diaby, Toulalan, Ribery, Anelka, Remy in cealalta. Portarii au lucrat separat.