"Chivu a iesit cu capul sus dintr-un meci foarte dificil"! Inter 0-0 Manchester United! VEZI REZUMAT:

Data publicarii: Marti 24 Februarie 2009, 20:43
Data actualizarii: Miercuri 25 Februarie 2009, 11:16

"Chivu a iesit cu capul sus dintr-un meci foarte dificil", noteaza ilsussidiario.it. Site-ul italian l-a notat pe internationalul roman cu nota 6,5, plasandu-l printre cei mai buni jucatori ai Interului, dupa Julio Cesar (8), Cambiasso (7,5) si Santon (7). "Chivu a fost extrem de inspirat pe final cand l-a blocat pe Berbatov, care scapase spre poarta!"

Aceeasi nota a primit Chivu si din partea site-ului eurosport.it, care considera ca internationalul roman a facut un meci reusit: "Un joc pozitiv pentru Chivu. A fost extrem de inspirat pe final cand l-a blocat pe Berbatov, care scapase spre poarta. In partea a doua a avut un meci mai usor, deoarece echipa juca la 30 de metri de propria poarta si pentru ca in postul de fundas central alaturi de Chivu a intrat Cordoba, inlocuindu-l pe Rivas".

Tuttomercatoweb.com a evaluat jocul facut de capitanul echipei nationale a Romaniei in intalnirea de marti cu nota 6,5, aceeasi pe care i-a acordat-o si coechipierului Javier Zanetti. In timp ce site-ul fondazioneitaliani.it l-a considerat pe fundasul roman al doilea cel mai bun jucator al echipei Internazionale Milano in disputa cu Manchester United, dupa portarul brazilian Julio Cesar.

Agentia DataSport.it a considerat ca jocul aparatorului roman in varsta de 28 de ani a fost unul destul de sigur, notandu-l pe Chivu cu 6,5, la fel ca pe colegul din defensiva echipei italiene, Cordoba.

Inter a suferit insa a obtinut un egal acasa dupa ce a reusit sa tina in sah atacul lui Manchester. Julio Cesar  a fost cel mai bun om al lui Mourinho dupa ce a facut minuni in poarta italienilor: a scos tot ce se putea scoate, insa Interul pleaca cu sanse mici in returul de peste doua saptamani de pe Old Trafford.

Manchester a dominat in prima repriza Berbatov, Giggs si Ronaldo au ratat numeroase  ocazii, insa Interul a inceput tare dupa pauza cand a creat panica in apararea  detinatoarei Champions League. Chivu a stapanit bine atacul lui  Manchester: a fost la inaltime si a primit un cartonas galben in minutul 58.

Cu David Beckham in tribuna sa le faca galerie, Manchester a ramas cu un egal pretios pentru calificarea in sferturi. Manchester nu a reusit sa copieze pe Arsenal care a facut KO Roma si a fost singura echipa dintre cele 4 din prima serie de optimi care a reusit o victorie, Barcelona, Manchester si Porto cu Sapunaru au terminat la egalitate meciurile.

Echipele de start:

Manchester: Van der Sar, Evra, Ferdinand, C. Ronaldo, Berbatov, Giggs, Park, Carrick, O’Shea, Evans, Fletcher.

Inter: Julio Cesar, Zanetti, Stankovic, Ibrahimovic, Adriano, Maicon, Cambiasso, Muntari, Rivas, Chivu, Santon.

Rezumatul poate fi urmarit doar de utilizatorii din Romania din cauza restrictiilor impuse de UEFA.