INCREDIBIL! Timisoara se salveaza in minutul 90! Gaz Metan 2-2 Poli Timisoara! Vezi fazele meciului

Gaz Metan Medias Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Duminica 01 August 2010, 18:58
Data actualizarii: Duminica 01 August 2010, 21:13

AU MARCAT: Eric 16', 49' / Magera 73', Axente 90'

Gaz Metan a fost pentru 40 de minute liderul campionatului, peste Steaua si Otelul, insa Timisoara a repetat performanta incredibila din prima etapa si a reusit sa revina spectaculos pe final de meci.

Timisoara e in criza in acest inceput de sezon. Si-a schimbat antrenorul in vara, vinde jucatori si are rezultate dezamagitoare. Dupa un 2-2 acasa cu Bistrita in prima etapa, partida cu Gaz Metan a fost extrem de grea.

Eric a deschis scorul in minutul 16 al meciului din penalty, tot el a dus scorul la 2-0 pentru Gaz si a facut-o lider in campionat, iar brazilianul a devenit golgeter al Ligii I, cu 4 reusite.

Timisoara s-a trezit abia in minutul 73, cand Magera a dat un sut fantastic de la 25 de metri si a marcat. Axente este eroul timisorenilor in acest meci. A marcat in minutul 90 al partidei, cu un cap din 6 metri.

Timisoara are 2 puncte in 2 etape, Gaz Metan a ajuns la 4 puncte si da golgeterul campionatului, Eric. Vezi povestea lui Eric aici!

IANCU: "ARBITRUL A DAT DOVADA DE PROSTIE!"

"Hategan a dat dovada de prostie. El a aratat ca fundasul i-a luat picioarele, nu ca l-a impins. Nu inteleg de ce arbitrul de margine nu i-a spus ca nu a l-a atins la picioare. Este a doua oara cind se da penalty impotriva noastra si pierdem 2 puncte. Nu este normal ca abia a inceput campionatul si noi vorbim doar despre greselile lor si mai putin de fotbal", a spus Iancu la gsptv

Poli are 2 puncte in 2 meciuri si sare la gatul arbitrilor! Ei le-au facut zile negre in acest inceput de campionat, crede Chivorchian.

"Am pierdut puncte importante si in prima etapa, am ajuns sa ne bucuram ca am egalat Gaz Metanul. Daca a fost penalty pentru Medias si noi am avut doua faze similare. Intreb daca vrea sa se stabileasca un campionat pe valoarea echipelor sau pe greselile arbitrilor. Ca au prins o zi proasta, ca sunt neinspirati... dupa doua etape se vorbeste mai mult de arbitraj decat de fotbal. Si in prima etapa am fost frustrati de arbitraj si cred ca e prea mult. Vrem sa stim ce masuri se iau. Poate e prea mult spus 'furat', dar daca se fac greseli, de ce nu se fac in favoarea Timisoarei. Analizati cum arbitreaza romanii in strainatate si cum o fac aici", a spus Chivorchian la Sport.ro

Echipele de start:

Gaz Metan: Plesca - R. Zaharia, Lazar, Akaky, Parvulescu - Kubala, Todea - Al. Munteanu, Eric, Hoban - Agananovic

Rezerve: Portnojs, Trtovac,Marovic, Dudita, Prekop, R. Miclea, Litu

Timisoara: Pantilimon, Scutaru, Mera, Cisovsky, Sepsi - Alexa, Bourceanu -Curtean, Magera, Goga - Axente

Rezerve: Taborda, P. Radu, Luchin, Mansour, Dukic, Popovic, Tames

Fazele meciului:

Min 90. GOOOL TIMISOARA! (2-2) Incredibil! Timisoara egaleaza in minutul 90 prin Axente, care marcheaza cu capul din 6 metri, dupa o centrare a lui Sepsi. In primul meci din acest sezon, Timisoara a facut 2-2 si cu Bistrita.
Min 89. Timisoara trece din nou pe langa gol. Un sut din lovitura libera s-a dus peste poarta.
Min 86.
Magera paseaza in fata portii, mingea ieste in aut.
Min 80.
Plesca salveaza poarta lui Gaz Metan. CIsovski a fost aproape de gol.
Min 73.
GOOOL TIMISOARA! (2-1) Magera marcheaza cu un sut fabulos de la 25 de metri!
Min 72. Iese Goga, intra Mansour la Timisoara.
Min 72.
Sut puternic de la 14 metri al lui Lazar, peste poarta.
Min 71.
Aganovic intra in careu, trage puternic la coltul scurt, scoate Pantilimon.
Min 70.
Centrarea lui Parvulescu in 12 metri, Eric trage din prima, pe langa poarta.
Min 65.
Sut al lui Aganovic de la 20 de metri, apara Pantilimon.
Min 62.
Aganovic rateaza din 6 metri, dupa o centrare a lui Hoban.
Min 60.
Iese Curtean, intra Tames la Timisoara.
Min 59.
Sut al lui Axente din careu, mingea e deviata in corner.
Min 58.
Alexa centreaza perfect din corner, dar Plesca isi salveaza incredibil echipa.
Min 57.
Radu Zaharia l-a lovit pe Curtean, iar jucatorul Timisoarei a ramas intins pe gazon.
Min 56.
Bourceanu il faulteaza pe Agananovic, dar nu primeste galben.
Min 50. Sut puternic al lui Magera de la distanta, mingea se duce pe langa poarta.
Min 49.
GOOOL GAZ METAN! (2-0) Eric face senzatie! A marcat cu un sut suberb de la 20 de metri si a ajuns la cota 4 in acest sezon!
Min 45. A inceput repriza secunda.
Final de repriza:
Min 45+1:
Goga trage din intoarcere de la 16 metri, apara Plesca.
Min 45.
Florin Lazar intervine excelent la Axente, scapat la 20 de metri de poarta lui Plesca.
Min 44.
Curtean vede un galben pentru un fault la Eric intr-o faza de contraatac a Gazului.
Min 43.
Timisoara are o ocazie uriasa de gol. Goga primeste mingea in 9 metri, Plesca iese si blocheaza incredibil.
Min 42.
Gaz Metan se misca bine pe final de repriza. Kubala trage de la 26 de metri, pe langa poarta lui Pantilimon.
Min 41.
Eric bate bine o lovitura libera, Pantilimon iese rapid si boxeaza.
Min 40.
Alexa intra tare la Muntean. Nu vede insa galben.
Min 39.
Curtean cade in careul lui Gaz Metan, Hategan nu da penalty.
Min 36.
Bourceanu trage cu stangul de la distanta, mult peste poarta.
Min 35.
Kubala s-a lovit rau la genunchi si nu se mai poate ridica de pe teren. Medicii au intrat imediat.
Min 33.
Magera reia cu capul din 10 metri, Parvulescu deviaza in corner.
Min 26.
Axente centreaza foarte bine pentru Mera, acesta reia cu capul pe poarta, iar Plesca respinge in corner.
Min 25.
Parvulescu e pe tot terenul. Centreaza in careul mic, de unde Pantilimon intervine la timp.
Min 19.
Timisoara continua asaltul. Goga scapa in careu pe partea stanga, intoarce in centru, insa Parvulescu intervine senzational si respinge in corner.
Min 17.
Goga rateaza poarta din 6 metri cu un sut din intoarcere. Mingea a fost deviata in corner.
Min 16. GOOOL GAZ METAN! (1-0) Eric marcheaza din penalty. Pantilimon a sarit in stanga, iar Eric a tras la firul ierbii in coltul opus.
Min 15.
Sepsi faulteaza in careu, Munteanu cade si se da penalty.
Min 12. Centrare periculoasa in 6 metri, Axente reia cu capul peste poarta.
Min 8.
Curtean incearca sa marcheze cu un sut din intoarcere de la 14 metri. Mingea s-a dus peste poarta.
Min 6.
Axente suteaza puternic de la 22 de metri, mingea izbeste bara.
Min 5.
Todea vede cartonasul galben pentru un fault.
Min 4.
Lovitura libera pentru Gaz Metan. Eric centreaza periculos in 5 metri, Pantilimon retine.