500.000 de € pentru blat la Timisoara-Zagreb! Iancu: "Ni s-a propus si in Liga1!"

Marian Iancu Poli Timisoara Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Joi 08 Octombrie 2009, 18:24
Data actualizarii: Joi 08 Octombrie 2009, 22:58

Un nou scandal zguduie Liga 1! Timisoara a fost lovita de mafia pariurilor: lui Alexa i-ar fi fost oferiti bani pentru a 'tranti' meciul cu Dinamo Zagreb din Europa League! COMENTEAZA AICI!

Reactii:
-Dan Alexa: "Am fost socat! M-am simtit foarte jignit si l-am anuntat pe M. Iancu!"
-Chivorchian: "Am ramas blocati cand Alexa ne-a spus de bani"
-Iancu: "Orice jucator de la Timisoara ar fi refuzat cei 500.000 de euro!"

Un fost arbitru roman, Sorin Altmayer,  i-ar fi oferit lui Dan Alexa, capitanul Timisoarei 500 de mii de euro, pentru un blat la meciul pierdut cu 0-3 cu Dinamo Zagreb, sustine Fanatik.

Dan Alexa a refuzat sa comita un penalty si l-a anuntat pe antrenorul Sabau de propunerea primita cu o saptamana inainte de meci.

Seful Timisoarei spune ca stie de faptul ca lui Alexa i s-au propus bani pentru a nu juca corect. 

 
"A fost o problema interna pe care Dan Alexa ne-a adus-o la cunostinta si am tratat-o ca atare. Este trist ce se intampla in fotbalul romanesc si toata aceasta mafie a pariurilor. Dan Alexa este un jucator emblematic al Timisoarei, este capitanul echipei si asa trebuie sa procedeze toti jucatorii din Romania. Am ramas blocati cand Alexa ne-a spus de acest lucru. Era foarte agitat si el si, la cum il cunosc, ma intrebam daca nu cumva a reactionat ciudat fata de Altmayer. Putea sa reactioneze destul de dur, nu doar verbal", a spus Chivorchian la fanatik.

Capitanul Timisoarei a confirmat si el propunerea primita: "Cineva a venit la mine inainte de meciul cu Zagreb sa-mi ofere o suma de bani. Nu am apucat sa-l intreb de unde vin banii. Cel care mi-a facut propunerea e foarte cunoscut in Timisoara. Nici nu pot sa zic ce reactie am avut cand mi s-a propus. M-am simtit foarte jignit, l-am anuntat imediat pe Marian Iancu. Am fost socat, nu mi-a venit sa cred cand am auzit ce zicea omul acela!", a spus Alexa la gsptv.

S-A INTAMPLAT SI IN CAMPIONAT!
Marian Iancu a declarat in direct la Sport.ro ca aceasta nu este prima tentativa de corupere la care echipa lui a fost invitata. "Ce s-a intamplat inainte de meciul cu Dinamo Zagreb nu este un caz singular, mi s-a mai intamplat si in campionatul intern, dar noi am tacut si ne-am vazut de treaba. Acum am facut demersurile care trebuiau facute si vrem sa iesim cat mai repede din aceasta mizerie. Probabil ca UEFA va face o ancheta", a spus Marian Iancu la Sport.ro.

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!