Cu buzunarele goale si fara Neagu, Rulmentul aproape de semifinala EHF: Byasen 27-31 Rulmentul!

Rulmentul Brasov Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Martie 2009, 21:20
Data actualizarii: Sambata 14 Martie 2009, 21:20

Rulmentul Brasov este cu un pas in semifinalele Cupei EHF dupa victoria din deplasarea de la Byasen! Rulmentul a trecut cu 31-27 (17-13), in mansa tur a sferturilor de finala ale Cupei EHF.

Cu buzunarele goale de jumatate de an si fara vedetele Cristina Neagu si Patricia Vizitiu plecate la Oltchim, handbalistele de la Rulmentul Brasov au furnizat surpriza sferturilor de finala din Cupa EHF. Fetele lui Herbert Muller au castigat cu 31-27 in deplasare cu norvegiencele de la Byasen.

Romancele au avut un start mai slab, dar au revenit in forta - au marcat 5 goluri consecutive si au intors rezultatul de la 2-5 au facut 7-5. Rulmentul a intrat la pauza cu 4 goluri avans - 17-13. Brasovencele au tinut ritmul pana la final si Byasen - Rulmentul s-a terminat 27-31. Carmen Amariei a fost cea mai buna marcatoare pentru Rulmentul cu 9 goluri, urmata de Alexandrina Barbosa, cu 7. Returul se va juca peste o saptamana la Brasov.

Marcatoare:
Byasen – Harsaker 11 goluri, Snorroeggen 5, Herrem 4, Alstad 3, Molid 2, Svestad 1, Frafjord 1.
Rulmentul – Amariei 9, Barbosa 7, Stanca 4, Horvat 4, Alexandrescu 4, Niculae 2, Barcan 1.
Meciul retur va avea loc in 21 martie, la Brasov, de la ora 18.00.