Trei medalii de aur, doua de argint! Sandra Izbasa, Catalina Ponor si Larisa Iordache au spulberat tot! Transmite-le mesajul tau fetelor noastre mi-nu-na-te!

Gimnastica
Data publicarii: Duminica 13 Mai 2012, 17:21
Data actualizarii: Duminica 13 Mai 2012, 17:23

Transmite-le aici mesajul tau campioanelor Europei!

UPDATE: Gimnasta Larisa Iordache a castigat duminica medalia de aur, iar Catalina Ponor pe cea de argint, in finala la sol, la Campionatele Europene de la Bruxelles.

UPDATE: Catalina Ponor a luat AUR la barna! Larisa Iordache a luat argint!

Larisa Iordache a deschis finala, fiind notata cu 15.133, cu care a ocupat locul doi. Catalina Ponor, intens aplaudata de public, a intrat ultima in finala, exercitiul ei fiind notat cu 15.200, performanta care i-a adus medalia de aur.

Pe podium s-a mai aflat Hannah Whelan (14.333).

AUR SI LA SARITURI
Sandra Izbasa a fost notata cu 14.900 la prima saritura si cu 14.883 la a doua, iar cu media de 14.866 a cucerit medalia de aur. Medalia de argint a revenit gimnastei Oksana susovitina (Germania), cu 14.683, iar pe locul trei s-a clasat Giulia Steingruber (Elvetia) - 14.624.

Pana in prezent, Romania a cucerit opt medalii europene la Bruxelles, dupa cum urmeaza: aur pe echipe la senioare, aur la senioare sarituri (Sandra Izbasa), argint la junioare la sarituri (Alina Stanila), barna (Andreea Munteanu), sol (Silvia Zarzu), bronz la junioare, pe echipe, la individual-compus si sol (Andreea Munteanu).

In finalele de duminica, Romania va mai alinia doua sportive, Catalina Ponor si Larisa Iordache, la barna si sol.

Romania invinge Rusia si castiga aurul european. Tricolorele sunt campioane europene dupa patru ani. Echipa este formata din Larisa Iordache, Diana Bulimar, Catalina Ponor, Sandra Izbasa si Raluca Haidu