Cu VITEZA spre Europa: Steaua 2-0 Ujpest! (Surdu 46, Stancu 71)

Steaua Ujpest Europa League
Data publicarii: Joi 16 Iulie 2009, 21:42
Data actualizarii: Joi 16 Iulie 2009, 22:23

Steaua a debutat cu victorie in Europa League si in noul sezon. Echipa lui Bergodi a fost aproape de ce a cerut Gigi Becali, adica una ofensiva, cu jucatori tineri si ..victorioasa!COMENTEAZA AICI REZULTATUL STELEI!

LIVE TEXT

FINAL: Steaua castiga prima mansa din dubla cu Ujpest cu 2-0, goluri Surdu si Stancu.
Min 92: Steaua scapa ca prin urechile acului pe final. Arbitrul a dictat lovitura libera indirecta de la 16 metri pentru Ujpest, insa acestia au sutat in zid.
Min 90: Jucatorii Stelei combina rapid in fata careului advers, Grzelak centreaza in careu, insa Stancu nu ajunge la minge.
Min 87: Iese Surdu si intra Grzelak.
Min 83: Steaua scapa de gol! Un adversar a profitat de o ciocnire intre Goian si Ghionea, scapa singur cu Tatarusanu, insa portarul ii iese in intampinare si il scoate pe acesta din cadrul portii. In cele din urma, Nini s-a repliat si a recuperat mingea.
Min 82: Iese Toja intre Ionescu.
Min 77: Ninu centreaza in careu, Bogdan Stancu reia cu capul, insa mingea trece putin peste.
Min 74: Goian suteaza de la 30 de metri, insa mingea este deviata de un fundas si ajunge in bratele portarului advers.
Min 73: Atacaul Stelei face ravagii! Surdu ii centreaza lui Stancu in careu, insa acesta nu reuseste sa trimita pe poarta.

Min 71: GOOOL STEAUA!!! Vitezistii revin pe Ghencea! Petre Marin l-a angajat pe Surdu in careul advers, acesta a driblat un fundas si a pasat catre Bogdan Stancu. Atacantul introdus in locul lui Ochirosii a deviat superb mingea in poarta pentru 2-0!!!
Min 68: Petre Marin fauleaza in marginea terenului si primeste cartonasul galben.
Min 64: Maghiarii ataca, insa o centrare in careu a acestora este prinsa in siguranta de Tatarusanu, care apoi a fost faultat.

Min 63: Unul dintre suporterii de la tribuna a doua a patruns pe teren, insa a fost prins repede de stewarzi.

Min 61: Toja vede si el cartonasul galben pentru proteste.
Min 58: Goian vede cartonasul galben pentru tragere de tricou.
Min 53: Se joaca 10-10! Korcsmar de la Ujpest primeste cartonasul rosu pentru faulturi dure repetate. El mai avea un cartonas galben din prima repriza.

Min 46: GOOL Steaua! Stancu scapa singur cu portarul advers, il dribleaza insa se intoarce cu spatele la poarta, ii paseaza cu calcaiul lui Surdu, care suteaza in poarta goala.

Min 45: Ochirosii a fost inlocuit de Bogdan Stancu.

La pauza, Steaua si Ujpest se afla la egalitate, 0-0. Echipa din Ghencea a dominat prima repriza, avand multe ocazii de gol. Kapetanos a fost eliminat pentru un gest nesportiv la mijlocul terenului.

Min 45: Szekely suteaza in zid de la 22 de metri.
Min 42: Kapetanos primeste cartonas rosu pentru gest nesportiv. El si-a lovit cu piciorul un adversar fara minge apoi a simulat un fault.
Min39: Kapetanos rateaza un sut din 10 metrii lateral dreapta, dupa o lansare a lui Toja.
Min 35: Ochirosii este avertizat si el cu cartonas galben, pentru un fault la mijlocul terenului.
Min 33: Korcsmar primeste cartonas galben pentru un fault la Surdu.
Min 21: Fanii Stelei canta imnul Romaniei!
Min 19: Surdu reia periculos cu capul din careu, insa portarul maghiarilor respins in corner.
Min 18: Incidente in tribuna! Fanii lui Ujpest au aruncat cu petarde iar jandarmii au intervenit in forta. In cele din urma, ungurii s-au calmat. Galeria Stelei a scandal minute in sir "Romania" si "Afara, afara, cu ungruii din tara!"
Min 14: Ungruii de la Ujpest nu reusesc sa treaca de pressingul Stelei, Toja si Onicas reusind sa respinga toate actiunile adversarilor.
Min 13: Stokes suteaza de la 25 de metri, insa prea slab pentru ca Tatarusanu sa nu retina.
Min 9: Ochirosii centreaza din lovitura libera in careu, mingea ajunge la Surdu, care centreaza din 2 metri, insa mingea ajunge in corner.
Min 7: Asediu la poarta lui Ujpest. Szekely a centrat in careu, mingea a ajuns la Kapetanos care a recentrat iar fundasii adversi au respins in corner.
Min 6: Ochirosii executa scurt un corner, insa schema este dejucata de aparatorii lui Ujpest.
Min 4: Goian trimite mingea cu capul direct in bratele portarului de la Ujpest.

Echipa Stelei: 12. Tatarusanu, 18. P. Marin, 3. Goian, 24. Ghionea, 31. Ninu - 7. Szekely, 25. Onicas, 14. Toja, 21. Ochirosii - 11. Surdu, 9. Kapetanos
Rezerve: Zapata, Grzelak, Nicolita, Baciu, A.Ionescu, Bicfalvi, B.Stancu

Echipa Ujpest: 1 Szabolcs Balajcza; 2 Ivan Dudic; 5 György Sándor; 6 Tony Stokes; 8 Péter Rajczi; 14 Mladen Lambulic; 18 Krisztián Vermes; 19 Tamás Vasko; 21 Zsolt Korcsmár; 22 Péter Kabát; 24 Zoltán Pollák