WIMBLEDON 2019: Tecau si Rojer, OUT in sferturi dupa un meci maraton! Serena Williams - Barbora Strycova, in semifinale la Wimbledon!

Wimbledon Ana Bogdan Monica Niculescu Sorana Cirstea Wimbledon 2019 Tenis
Live Blog
WIMBLEDON 2019
Data publicarii: Marti 09 Iulie 2019, 17:13
Data actualizarii: Marti 09 Iulie 2019, 22:51

AICI ai tot ce se intampla la Wimbledon 2019!

22:51 09 Jul
Tecau si Rojer, OUT in sferturi!

Perechea formata din Horia Tecau si Jean Julien Rojer a pierdut in sferturi la Wimbledon un meci maraton cu Juan-Sebastian Cabal ?i Robert Farah, scor 4-6 6-3 7-6 4-6 9-11.

19:53 09 Jul

Barbora Strycova, in premiera intr-o semifinala de Grand Slam!

Barbora Strycova s-a calificat in semifinale la Wimbledon dupa ce a invins-o in sferturi pe Johanna Konta.

Jucatoarea din Cehia s-a impus cu 7-6 6-1, dupa 1 ora si 38 de minute de joc.

In semifinale va juca cu Serena Williams, sportiva cu care s-a mai intalnit de 3 ori in cariera. Americanca conduce cu 3-0.

17:14 09 Jul

Serena Williams, in semifinale!

Serena Williams s-a calificat in semifinale la Wimbledon dupa ce a invins-o in trei seturi pe compatrioata Alison Riske.

Serena Williams a castigat cu scorul de 6-4 4-6 6-3, dupa doua ore si 3 minute de joc.

In penultimul act, Serena Williams va juca cu invingatoarea meciului dintre Barbora Strycova si Johanna Konta.

E a 12-a semfinala in care ajunge americanca pe iarba de la Londra!

16:38 08 Jul
Rezultate optimi Wimbledon 2019

Serena Williams s-a calificat in sferturile de finala, dupa ce s-a impus cu 6-2; 6-2 in meciul cu Carla Suarez-Navarro. In sferturi s-au mai calificat Svitolina, Alison Riske si Zhang, posibila adversara a Simonei Halep, daca aceasta o va invinge pe Cori Gauff.

Elina Svitolina - Petra Martic 6-4; 6-2
Ashleigh Barty - Alison Riske 6-3; 2-6; 3-6
Barbara Strycova - Elise Mertens 4-6; 7-5; 6-2
Zhang - Yastremska 6-4; 1-6; 6-2
Serena Williams - Suarez Navarro 6-2; 6-2
00:27 07 Jul
Federer a trecut in 3 seturi de francezul Pouille si merge pentru a 17-a oara in cariera in cea de-a doua saptamana la Wimbledon.

Federer a reusit a 350-a victorie la un turneu de Grand Slam, performanta unica in istoria tenisului. Elvetianul l-a invins cu 7-5, 6-2, 7-6 pe Pouille.

00:24 07 Jul
Organizatorii turneului de la Wimbledon au anuntat programul zilei de luni. Halep - Gauff se disputa pe terenul 1, nu inainte de ora 14:30, dupa finalul intalnirii dintre Serena Williams si Carla Suarez Navarro.

15:11 06 Jul
Irina Begu si Monica Niculescu s-au calificat in turul al treilea in proba de dublu la Wimbledon!

Echipa din Romania a invins cuplul format din Xinyun Han si Oksana Kalashnikova in trei seturi, scor 3-6 6-3 6-0, intr-o ora si 31 de minute de joc.

Vor juca in turul urmator cu invingatoarele din partida Su-Wei Hsieh/Barbora Strycova vs. Ekaterina Alexandrova/Viktorija Golubic.
16:16 05 Jul
Horia Tecau, alaturi de Rojer in turul 3 la dublu!

Perechea romano-olandeza Horia Tecau/Jean-Julien Rojer, favoriti 5, s-au calificat vineri in turul 3 al probei de dublu a turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, dupa ce au invins cuplul francez Hugo Nys/Fabrice Martin cu 6-1, 6-4, 6-4.

Tecau si Rojer si-au asigurat un cec de 32.000 lire sterline si 180 puncte ATP.

In optimi, Tecau si Rojer vor infrunta perechea invingatoare din meciul Pablo Carreno Busta (Spania)/Feliciano Lopez (Spania) - Maximo Gonzales (Argentina)/Horacio Zeballos (Argentina), capi de serie 9.
13:26 05 Jul
Niculescu si Begu, in turul 2 la dublu!

Monica Niculescu si Irina Begu s-au calificat joi in turul al doilea al probei de dublu feminin din cadrul turneului de Mare Slem de la Wimbledon, invingand in trei seturi, 3-6, 6-4, 6-2, cuplul Daria Kasatkina (Rusia)/Anett Kontaveit (Estonia), intr-o partida disputata joi.

Begu si Niculescu, favoritele numarul 15, s-au impus in doua ore si doua minute de joc, asigurandu-si un cec in valoare de 19.000 de lire sterline si 130 e puncte WTA. In turul urmator, romancele vor infrunta perechea Xinyun Han (China)/Oksana Kalasnikova (Georgia).

Tot in primul tur la dublu feminin, perechea Andreea Mitu (Romania)/Pauline Parmentier (Franta) a fost invinsa in runda inaugurala, cu 6-4, 6-2, de cuplul american Danielle Collins/Bethanie Mattek-Sands.

Marius Copil s-a oprit in primul tur si in proba de dublu de la Wimbledon, in care a facut pereche cu francezul Ugo Humbert.

Joi seara, cei doi au fost invinsi in patru seturi, 6-4, 1-6, 4-6, 6-0, dupa doua ore si 28 minute de joc, de cuplul compus din britanicul Andy Murray si francezul Pierre-Hugues Herbert, la capatul unui meci la care au asistat 10.000 de spectatori, pe arena centrala de la All England Club.

Pentru participarea la aceasta proba, Copil si Humbert au fost recompensati cu un cec in valoare de 12.000 de lire sterline si 10 puncte ATP la dublu.
14:07 04 Jul
Monica Niculescu - Elise Mertens LIVE UPDATE

- Victorie Elise Mertens, scor 7-5; 6-0. Monica a picat dupa ce a ratat mingea de set. Elise Mertens nu i-a mai dat nicio sansa si a castigate toate punctele pana la final. Simona Halep a ramas singura romanca la simplu in competitie.

- Monica a ratat minge de set, iar acum e condusa cu 2-0 in setul al doilea. Elise Mertens a preluat conducerea si nu ii mai da sanse romancei.

- SET ELISE MERTENS! Belgianca se impune cu 7-5 pana la urma!

- Elise Mertens intoarce scorul, Niculescu serveste pentru a ramane in set!

- Monica Niculescu are 4-3 si un break in fata! Romanca rezista asaltului adversarei!

- Niculescu face break in debutul meciului si conduce cu 2-1!

- A inceput meciul dintre Niculescu si Mertens de la Wimbledon.

Monica Niculescu s-a calificat in turul doi la Wimbledon dupa victoria cu Andrea Petkovic din primul tur, scor 2-6; 6-2; 7-5.

Este a treia intalnire directa intre Niculescu si Mertens, iar belgianca s-a impus de fiecare data in fata jucatoarei din Romania, numarul 113 WTA. Elise Mertens ocupa locul 21 in clasamentul WTA si e favorita in fata romancei.
15:39 03 Jul
SORANA CIRSTEA, IN TURUL 2 LA DUBLU!

Sorana Cirstea (Romania) si Galina Voskoboeva (Kazahstan) s-a calificat in turul 2 dupa ce au invins perechea britanica Eden Silva/Sarah Beth Grey cu 6-0, 6-3.

Pentru calificarea in turul 2 la dublu, Sorana si partenera ei si-au asigurat un cec de 19.000 lire sterline si 130 puncte WTA.

In turul 2, Sorana si Galina vor infrunta castigatoarele din meciul Alize Cornet (Franta)/Petra Martic (Croatia) - Jelena Ostapenko (Letonia)/Veronika Kudermetova (Rusia), favorite 14. Sorana a evoluat si la simplu, unde a fost eliminata din primul tur.

Tot in primul tur la dublu feminin, Irina Bara (Romania) si Magda Linette (Polonia) au fost eliminate de perechea Nicole Melichar (SUA)/Kveta Peschke (Cehia) cu 7-5, 6-2.

Bara si coechipiera ei vor incasa un cec de 12.000 lire sterline si 10 puncte WTA.
15:35 02 Jul
SORANA CIRSTEA - AMANDA ANISIMOVA LIVE 16:00

Sorana Cirstea se lupta pentru un loc in turul al doilea cu Amanda Anisimova.

Americanca este favorita numarul 25 si vine dupa ce a ajuns pana in semifinale la Roland Garros.

Anisimova a fost cea care a invins-o pe Simona Halep in sferturi la Openul francez.

Sorana Cirstea si Amanda Anisimova nu s-au intalnit niciodata pana in prezent.
13:07 02 Jul

MONICA NICULESCU - ANDREA PETKOVIC 2-6 6-2 7-5

GAME! SET! MECI! Monica Niculescu merge in turul al doilea dupa o partida care a durat 2 ore si 15 minute! Mai departe, Niculescu o va intalni pe Elise Mertens, favorita numarul 21.

Setul 3

6-5 BREAK! Monica Niculescu va servi din nou pentru meci!
5-5 Niculescu rateaza sansa de a inchide meciul! Petkovic fare re-break, iar partida de prelungeste!
5-4 BREAK! Monica Niculescu va servi pentru set si meci!
3-3
Game-uri extrem de disputate in setul decisiv! Cele doua jucatoare merg cap la cap!
1-2
RE-BREAK imediat al Monicai Niculescu!
0-2 Petkovic a facut BREAK in decisiv!

Setul 2

6-2 SET NICULESCU! Monica reuseste sa se impuna categoric in setul al doilea si va lupta in decisiv pentru un loc in turul al doilea
5-2
Niculescu face din nou BREAK si va servi pentru castigarea setului 2!
3-2 BREAK NICULESCU!
Romanca reuseste sa faca pasul in fata in setul secund!
2-2
Un set doi mult mai echilibrat. Ambele jucatoare isi castiga game-urile pe serviciu
1-1
Doua game-uri extrem de disputate in debutul setului doi! Monica Niculescu a inceput sa simta mai bine mingea si sa ii puna probleme nemtoaicei

Setul 1

2-6 SET PETKOVIC! Nemtoaica inchide setul cu un nou break!
2-5
Chiar daca Niculescu a recuperat un break si a facut un prim game pe serviciu, Petkovic ramane cu prima sansa la castigarea setului!
0-4
Inca un break facut de Petkovic, Monica Niculescu nu reuseste sa intre in meci!
0-2
Petkovic face BREAK inca din startul partidei!

Monica Niculescu o intalneste pe Andrea Petokovic in primul tur la Wimbledon 2019!

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de 6 ori in cariera, iar scorul confruntarilor directe este 3-3.

Ultima victorie a fost obtinuta de Monica Niculescu la Quatar Open in 2018, scor 6-4 6-1.

10:22 02 Jul

Zi de foc pentru romance la Wimbledon!

Patru romance intra marti in competitie la Wimbledon 2019! Dupa ce luni s-a stabilit o partida 100% romaneasca in turul al doilea - Simona Halep vs. Mihaela Buzarnescu, a venit ranul Monicai Niculescu, Soranei Cirstea, Anei Bogdan si Gabrielei Ruse sa se lupte pentru un loc in turul al doilea la Grand Slam-ul pe iarba de la Londra.

Monica Niculescu o intalneste pe Andrea Petkovic de la ora 13:00, partida fiind prima a zilei programata pe terenul 16.

Sorana Cirstea da piept cu Amanda Anisimova, americanca in fata careia Simona Halep nu a avut replica in sferturi la Roland Garros. Meciul este al doilea al zilei programat pe terenul 17, dupa partida de pe tabloul masculin dintre James Ward si Nikoloz Basilashvili.

Ana Bogdan are si ea o adversara de top, pe Johanna Konta. Cele doua vor juca in al doilea meci al zilei programat pe terenul 1, imediat dupa confruntarea dintre Ashleigh Barty si Saisai Zheng.

Gabriela Ruse are un meci de foc cu Julia Goerges. Cele doua vor intra pe teren in a treia partida a zilei de pe terenul 17, imediat dupa meciul Soranei Cirstea.

10:20 02 Jul