Tsitsipas castiga Turneul Campionilor! Grecul il invinge pe Thiem in 3 seturi, la capatul unei finale extrem de spectaculoase

Tenis
Data publicarii: Duminica 17 Noiembrie 2019, 22:51
Data actualizarii: Duminica 17 Noiembrie 2019, 23:01

Stefanos Tsitsipas (21 ani, 6 ATP) l-a invins in finala pe austriacul Dominic Thiem (26 ani, 5 ATP), scor 6-7 (6-8), 6-2, 7-6 (7-4) in doua ore si 35 de minute de joc.

Debutant la Turneul Campionilor, Tsitsipas a jucat aproape de perfectiune si a parut de multe ori ca nu-i lasa nicio sansa lui Thiem. Totusi, primul set a fost adjudecat de austriac, la tie-break, scor 6-8.

In setul al doilea, Tsitsipas a servit impecabil, cedand doar 2 puncte pe propriul serviciu! Lucrurile au curs intr-o singura directie: grecul a obtinut rapid 2 breakuri si a trimis meciul in decisiv.

Tot Thiem a fost primul care si-a pierdut serviciul si in setul al treilea, insa acesta a reusit sa faca rebreak-ul imediat si a dus scorul la 3-3.

Finala s-a decis dupa mai bine de doua ore de joc la tie-break, scor 7-4.

Tsitsipas a stat bine si pe statistica: a facut doar 16 erori nefortate, in timp ce Thiem a avut nu mai putin de 40 de astfel de greseli!

La 21 de ani, Stefanos Tsitsipas a devenit cel mai tanar campion la ATP FInals din ultimii 18 ani. In 2001, australianul Hewiitt reusea sa se impuna la varsta de 20 de ani. Grecul a devenit al saselea cel mai tanar castigator din istoria lunga de 50 de ani a turneului. Detinatorul recordului este marele John McEnroe, care a triumfat la doar 19 ani, in 1978.

De remarcat este ca toti cei 5 cei mai tineri jucatori castigatori la Turneul Campionilor au ajuns mai tarziu nr.1 ATP!

In urma succesului, grecul a castigat aproximativ 2.6 milioane de dolari.