Serena, you're NEXT! Halep trece peste Na Li in clasament si scrie istorie pentru tenisul din Romania, devenind noul nr 2 WTA

Tenis
Data publicarii: Luni 11 August 2014, 10:01
Data actualizarii: Luni 11 August 2014, 10:19

Halep este devansata in clasamentul WTA de simplu doar de sportiva americana Serena Williams - 9.150 de puncte.

Simona Halep a urcat o pozitie, pana pe locul 2, cu 6.785 de puncte, in clasamentul jucatoarelor profesioniste de tenis, dat publicitatii luni, aceasta fiind cea mai buna clasare din istorie a unei romance, informeaza wtatennis.com.

Simona Halep va fi al doilea cap de serie la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu premii de 2,4 milioane de dolari, competitie care incepe luni. Romanca va evolua direct in turul secund. Ea nu a mai jucat din 13 iulie, cand s-a impus in finala turneului de la Bucuresti.

In schimb, Soaran Cirstea si-a pierdut statutul de a doua jucatoare romana in clasamentul WTA, dupa ce a fost invinsa saptamana trecuta, in primul tur la Rogers Cup, turneu unde anul trecut jucase finala. Acest esec o coboara pe Cistea de pe locul 36 pana pe locul 80 (692 de puncte).

Urmatoarea romanca dupa Halep este acum Monica Niculescu, pe locul 61, cu 885 de puncte, in urcare trei pozitii. Irina-Camelia Begu ocupa locul 62, cu 881 de puncte, dupa ce saptamana trecuta a fost pe 63.

Ultima sporiva din Romania in top 100 WTA este Alexandra Dulgheru, in coborare de pe locul 91 pe locul 94, cu 617 puncte.

Andreea Mitu, urcare de pe locul 160 pe 159, cu 363 de puncte, si Alexandra Cadantu, in stationare pe locul 168, cu 340 de puncte, sunt urmatoarele romance clasate in aceasta ierarhie.

La dublu, cel mai bine clasata sportiva din Romania este Monica Niculescu, care a urcat de pe locul 41 pe 40, cu 1.850 de puncte. in top 100 se mai afla Raluca Olaru - urcare de pe locul 74 pe 72 (1.090 de puncte) si Irina-Camelia Begu, care a coborat de pe locul 69 pe 73 (1.089 de puncte).