Răspunsul total neașteptat al americancei Venus Williams la gestul nesportiv comis de Camila Giorgi

Venus Williams Camila Giorgi Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 23:50
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 23:51

Venus Williams (697 WTA) a jucat un tenis ieșit din comun, la 43 de ani. Sora mai mare a Serenei Williams a învins-o pe Camila Giorgi (31 de ani, 48 WTA), după 3 ore și 16 minute de joc.

În partida pierdută scor 7-6 (5), 4-6, 7-6 (6), Camila Giorgi care a recurs la un gest discutabil. În finalul primului set, ulterior adjudecat în tiebreak de americancă, aceasta a căzut pe teren, alunecând pe iarbă. Venus Williams a aruncat racheta și a strigat, neașteptându-se la această întâmplare.

Venus Williams, atac la adresa Camilei Giorgi: „Mă surprinde că nu e număr 1 în lume.”

Între timp, Camila Giorgi a scos un strigăt prin care s-a încurajat, în urma reușitei de a împinge game-ul în prelungiri.

„Un pic de respect, Camila”, a scris Set Tenis pe Twitter, comentând momentul straniu, în care italianca s-a bucurat de punctul câștigat și nu a acordat atenție căzăturii suferite de adversară.

„A jucat un meci incredibil, dar cred că și eu am jucat foarte bine, ambele am avut un nivel de joc grozav. Sinceră să fiu, mă surprinde că nu e număr 1 în lume,” a spus Venus Williams despre Camila Giorgi, după meci, notează Punto de break

„Dacă avea să se întâmple, trebuia să fie pe iarbă,” a spus Venus Williams, despre victoria reușită la 43 de ani, în circuitul WTA, performanță extraordinară mai ales având în vedere că americanca a revenit după dezamăgirea unui eșec suferit la s'-Hertogenbosch, în fața lui Celine Naef, o jucătoare de 17 ani.