Pa pa, Nole! Djokovic, învins de un tânăr de 21 de ani, în optimile Mastersului de la Monte Carlo

Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 20:55
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 20:52

Nu a fost prima dată când Djokovic a pierdut două seturi în fața italianului Lorenzo Musetti, pe care l-a învins în cinci seturi, în ediția 2021 a competiției de la Roland Garros.

Novak Djokovic (35 de ani, 1 ATP) a sfârșit eliminat în trei seturi, în partida controversată desfășurată în compania italianului Lorenzo Musetti (21 de ani, 21 ATP), în faza optimilor de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo.

Tenismenul sârb a fost întrecut deși a condus cu 1-0 la seturi. 7-5, 6-4 s-a impus Musetti, în ultimele două seturi ale meciului, după o manșă întâi cedată la patru.

Djokovic rămâne cu doar două titluri cucerite la Monte Carlo, în 2013 și în 2015

Momentul tensionat din setul secund, în care jucătorului sârb i-a fost refuzat de către arbitra de scaun un punct câștigat pe merit i-a fragmentat concentrarea numărului 1 ATP, care - în ciuda celor trei mingi de meci salvate - s-a împotmolit la a patra, permițându-i tânărului de numai 21 de ani să acceadă în sferturile de finală.

Nu a fost prima ocazie când Djokovic a avut probleme, pe zgură, într-un meci cu Musetti. În ediția 2021 a turneului de la Roland Garros, Djokovic a fost nevoit să îl întoarcă pe Musetti de la 0-2 la seturi, într-o partidă încheiată cu o retragere a italianului, la scorul de 7-6(7), 7-6(2), 1-6, 0-6, 0-4.

Momentul în care Loredana Dinu l-a făcut pe Novak Djokovic să transmită un mesaj în limba română