VIDEO 22 Nadal, 22 Djokovic! „Nole” a câștigat al 10-lea Australian Open al carierei

Australian Open 2023 Novak Djokovic Stefanos Tsitsipas Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 13:40
Data actualizarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 14:23

Novak Djokovic l-a învins în minim de seturi pe Stefanos Tsitsipas și va reveni pe prima poziție a clasamentului ATP, începând de luni, 30 ianuarie.

Stefanos Tsitsipas - Novak Djokovic, finala Australian Open 2023
3-6, 6-7 (4), 6-7 (5)

Game, set, meci și trofeu, Novak Djokovic! După 2 ore și 56 de minute de joc, tenismenul sârb se impune pentru a zecea oară la Melbourne și își adjudecă al 22-lea titlu de mare șlem al carierei, egalându-l pe Rafael Nadal, în topul clasamentului care numără reușitele de Grand Slam.

Cu excepția mingii de set procurate de Tsitsipas, la 5-4 în setul 2, salvate autoritar de Djokovic, cel mai titrat tenismen din istoria întrecerii de la Melbourne s-a arătat în control deplin al finalei, cedând un singur break pe servă.

A fost a doua finală de turneu de mare șlem în care Djokovic îl învinge pe Tsitsipas, după ultimul act al turneului de la Roland Garros, din 2021.

O oră și 10 minute a luptat „Nole” în setul 2, pentru a-l câștiga la patru, în tiebreak. La 5-4 în manșă, Tsitsipas a ratat minge de set, într-un raliu în care a fost depășit vizibil atât tactic, cât și fizic, de jucătorul sârb.

Dominant în teren, Novak Djokovic câștigă primul set al finalei grație break-ului procurat în al patrulea game. 6-3, în doar 36 de minute.

La 35 de ani, Novak Djokovic (5 ATP) s-a calificat în a zecea finală a carierei, în Openul Australian. Cel mai titrat tenismen din istoria Grand Slam-ului de la Melbourne și-a confirmat statutul în semifinala cu Tommy Paul (25 de ani, 35 ATP), pe care a finalizat-o în minim de seturi, scor 7-5, 6-1, 6-2.

Numai 2 ore și 20 de minute a stat „Nole” pe teren, în penultimul act competițional, semnând o prestație convingătoare înaintea finalei de duminică.

Djokovic și Tsitsipas se duelează pentru a doua oară într-o finală de Grand Slam

Djokovic, care nu a pierdut niciodată vreo semifinală ori finală în Openul Australiei, îl conduce pe Tsitsipas cu 10-2 la meciurile directe, istoric care include victoria în cinci seturi, din finala Roland Garros 2021

Momentul psihologic al semifinalei Djokovic - Paul a avut loc la 5-5 în primul set, când americanul a reușit să egaleze de la un deficit de patru game-uri.

Djokovic - Tsitsipas, 10-2 la meciurile directe

Djokovic și-a ținut serviciul, după patru game-uri pierdute la rând și a reușit să facă break-ul, în game-ul următor, urmând să mai cedeze doar trei game-uri din următoarele 15, din acel moment.

Dacă se va impune în finala de duminică, programată de la ora 10:30, Novak Djokovic va redeveni lider ATP și va egala recordul lui Rafael Nadal, în clasamentul care numără titlurile de mare șlem câștigate.

Doar Djokovic și Nadal au reușit să joace minim 10 finale în același turneu de mare șlem, la Melbourne, respectiv Paris.