Sorana Cîrstea a câștigat în turul doi de la Madrid! Câți bani a încasat românca

Sorana Cirstea Iga Swiatek Madrid Open WTA Tenis Sorana Cirstea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 19:50
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 19:50

Sorana Cîrstea a învins-o pe Alexandra Eala, locul 170 WTA, scor 6-3, 6-7, 6-4.

Favorita cu numărul 27, Sorana Cîrstea nu a început bine meciul cu tânăra jucătoare de origine filipineză, cedând primele două servicii. Românca a reușit să se redreseze și cu trei break-uri a pus final primului set.

Setul cu numărul doi a fost echilibrat, ambele au făcut schimb de servicii, iar tânăra filipineză în vârstă de 18 ani a reușit să se depășească pe sine. Ambele jucătoare au cedat câte două breakuri, iar finalul s-a decis la tiebreak, unde Eala s-a impus cu 8-6, după ce a fost condusă de româncă cu 6-5.

• Sorana Cirstea

Setul decisiv a semănat foarte mult cu cel inaugural, ambele sportive au cedat servicii din nou. Cîrstea s-a desprins la 3-2 și la 4-5 și a reușit break-ul care i-a asigurat prezența în turul trei de la Madrid.

Cîrstea s-ar putea duela cu Swiatek

În următoarea rundă, Cîrstea o poate întâlni din nou pe Iga Swiatek, numărul unu mondial, care a eliminat-o pe româncă din turneul de la Doha. Această întâlnire poate fi posibilă în cazul în care poloneza va trece în turul doi de chinezoaica Xiyu Wang.

Cele două jucătoare s-au întâlnit de trei ori, toate partidele fiind câștigate de poloneză. La Australian Open, scor 5-7, 6-3, 6-3, la Indian Wells, scor 6-2, 6-3 și cea mai recentă, la Doha, scor 6-1, 6-1, o înfrângere a româncei fără drept de apel.

Grație acestei victorii, Sorana Cîrstea își va trece în cont un cec în valoare de 51.665 de euro.