VIDEO Tenis Next Gen: punctele miraculoase jucate de Rune și Alcaraz în primul set al sfertului de finală de la Wimbledon

Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz Holger Rune Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 12 Iulie 2023, 19:34
Data actualizarii: Miercuri 12 Iulie 2023, 19:44

Wimbledon 2023 | În ciuda unui joc solid, Holger Rune a cedat primul set în tiebreak, scor 7-3.

Holger Rune (6 ATP) a fost tenismenul care a preluat inițiativa mai des, în primul set al sfertului de finală jucat pe iarba de la Wimbledon contra numărului 1 ATP, Carlos Alcaraz.

Deși a practicat un tenis curajos, prin care a ridicat publicul în picioare de mai multe ori, chiar și în cadrul aceluiași game, Rune s-a văzut depășit în tiebreak, scor 7-3, de un Alcaraz mai lucid în primul moment crucial al partidei.

Holger Rune și Carlos Alcaraz, tenis de clasă mondială, pe iarba de la Wimbledon

Tweenere, passing shot-uri, scurte inspirate, Holger Rune le-a avut pe toate, în manșa întâi, dar nu și eficiență în a ataca serviciul lui Alcaraz, în momentele de cumpănă.

Descătușat, după 65 de minute de joc, Carlos Alcaraz a strigat din toți plămânii și a repetat un „Vamos, vamos”, privind către echipa sa, inclusiv după ce liniștea s-a așezat asupra Terenului Central de la Wimbledon.