Doar Graf și Seleș își mai umileau așa adversarele! „Bătăușa” Swiatek a setat un record incredibil, la US Open

Iga Swiatek Rebecca Peterson Tenis WTA US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 28 August 2023, 20:15
Data actualizarii: Luni 28 August 2023, 20:25

US Open 2023 | Iga Swiatek nu s-a abținut nici la Flushing Meadows, câștigând din nou un set cu 6-0.

Performanță uriașă semnată de Iga Swiatek, jucătoarea care domină clasamentul WTA de un an și jumătate.

Campioană en-titre la Flushing Meadows, poloneza a debutat pe hardul newyorkez cu o victorie obținută scor 6-0, 6-1, în detrimentul Rebeccăi Peterson, număr 86 mondial.

Iga Swiatek, „bătăușa” circuitului WTA: a ajuns la 41 de seturi câștigate cu 6-0, în ultimii doi ani

Partida s-a încheiat după doar 57 de minute de joc, interval în care Swiatek a lovit direct câștigător de 20 de ori, în timp ce Peterson a reușit doar două winnere.

Primul set, adjudecat la zero de Iga Swiatek, a fost al 41-lea câștigat fără game pierdut, într-o perioadă de doi ani.

Astfel, Swiatek devine prima jucătoare, de la Monica Seleș și Steffi Graf încoace (1991-1992), care câștigă peste 40 de seturi cu 6-0, într-o perioadă de doi ani, notează OptaAce.

În 2022, Iga Swiatek a câștigat turneul de la US Open, după o finală cu Ons Jabeur, încheiată în două seturi, scor 6-2, 7-6 (5).