VIDEO Carlos Alcaraz nu convinge, dar atinge victoria cu numărul 50 în sezonul 2023

Carlos Alcaraz ATP Cincinnati Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 16 August 2023, 10:49
Data actualizarii: Miercuri 16 August 2023, 10:50

Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) a debutat cu succes în turneul ATP Masters 1000 de la Cincinnati.

Cel mai tânăr număr 1 mondial din istoria tenisului, Carlos Alcaraz a atins borna de 50 de victorii în sezonul 2023 al circuitului ATP.

Tenismenul din Murcia l-a depășit cu dificultate pe australianul Jordan Thompson (55 ATP), scor 7-5, 4-6, 6-3, după 2 ore și 48 de minute de joc, într-o partidă tergiversată de ploaie.

Carlos Alcaraz, calificat în optimile Mastersului 1000 de la Cincinnati

• Un nou duel între Alcaraz și Djokovic poate avea loc doar în finala turneului din Ohio.

În turul următor, Carlos Alcaraz ar putea juca tocmai împotriva americanului Tommy Paul, tenismenul care l-a învins în faza sferturilor de finală ale întrecerii din Toronto, derulate săptămâna trecută.

Alcaraz este campionul en-titre al Openului American și va avea nevoie să joace finala în ediția 2023 a turneului de mare șlem de la New York pentru a se asigura că își păstrează prima poziție în clasamentul ATP.