Sorana Cirstea Tenis WTA WTA Cincinnati Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 16 August 2023, 08:45
Data actualizarii: Miercuri 16 August 2023, 09:09

Lecție de forță predată de Sorana Cîrstea Ekaterinei Alexandrova, în primul tur, la Cincinnati.

Victorie impresionantă pentru Sorana Cîrstea (31 WTA), în prima rundă competițională a turneului WTA 1000 de la Cincinnati.

Sportiva din România a depășit-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (21 WTA), scor 6-0, 6-2, după numai 58 de minute de joc.

Calificându-se în turul doi, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu în valoare de €16,353

Câte trei break-uri per set a reușit Sorana Cîrstea împotriva Alexandrovei, jucătoare recunoscută în circuit pentru forța sa.

În turul secund, Sorana Cîrstea va primi replica numărului 8 mondial, Maria Sakkari, care a avut liber în runda inaugurală.

Eliminată în al doilea meci la Montreal, Sorana Cîrstea caută să confirme în această toamnă rezultatele uriașe semnate pe hardul nord-american în primăvara acestui an, când a bifat sferturi de finală, la Indian Wells, dar și o semifinală, la Miami.