Tottenham, show in primul meci din presezon: 3-3 cu Seattle! Un cubanez a inscris golul meciului cu o torpila formidabila! VIDEO

Stranieri
Data publicarii: Sambata 19 Iulie 2014, 18:34
Data actualizarii: Duminica 20 Iulie 2014, 01:30

Tottenham si-a inceput seria meciurilor amicale din America cu un egal. Americanii de la Seattle Sounders au fost la cateva minute de o victorie.

Seattle Sounders si Tottenham au facut show pe CenturyLink Field. S-a terminat 3-3, dar americanii au fost foarte aproape sa ii strice debutul lui Mauricio Pochettino pe banca londonezilor.

Lewis Holtby a deschis scorul, in minutul 12, dupa o centrare perfecta a lui Harry Kane si o reluare spectaculoasa cu capul, iar mexicanul Pineda a egalat pana la pauza cu o scarita din penalty care l-a pacalit pe veteranul Brad Friedel ('35).

Americanii au inceput tare repriza secunda si au trecut in avantaj prin golul formidabil inscris de cubanezul Osvaldo Alonso, cu o torpila de la peste 25 de metri, fara sperante pentru Friedel ('48).

Tottenham a facut 2-2 prin Soldado, din penalty ('54), iar Tristan Bowen si-a readus echipa in avantaj in minutul 78, la doar 30 de secunde dupa ce a fost introdus pe teren.

Londonezii au egalat din nou, tot din penalty, prin Iago Falque, spaniolul de 24 de ani care a inceput fotbalul in La Masia, scoala de fotbal a Barcelonei ('81).

Mauricio Pochettino, noul antrenor al lui Tottenham, debuteaza pe banca londonezilor in aceasta seara, in amicalul cu Seattle Sounders, in direct la Sport.ro de la ora 23.00.

Tottenham a plecat la mijlocul saptamanii in Statele Unite, unde are programate trei partide amicale, insa Vlad Chiriches a ramas la Londra, din cauza unor probleme medicale (dureri in zona coloanei).

Tottenham joaca in aceasta seara pe stadionul CenturyLink Field (The Xbox Pitch, dupa parteneriatul cu Microsoft), cel care detine recordul de asistenta in fotbalul din MLS, dar si recordul mondial pentru cea mai galagioasa arena outdoor.

Seattle Souders este echipa la care evolueaza fostul atacant de pe White Hart Lane, Clint Dempsey, cel mai bun marcator din istoria nationalei Statelor Unite.

Seattle, oras port in nord vestul Statelor Unite, aproape de granita cu Canada, este o poarta extrem de importanta a relatiilor comerciale dintre americani si piata asiatica, dar si locul unde isi au sediul unele dintre cele mai mari companii ale lumii - Microsoft, T-Mobile US sau Amazon.com.

Clubul de fotbal Seattle Sounders este detinut de Joe Roth, producator la Hollywood si fost director al casei de productie 20th Century Fox si al studiourilor Walt Disney.

In turneul din State, Tottenham urmeaza sa mai joace cu Toronto (joi) si Chicago Fire (duminica viitoare).