Inca un roman a promovat in Serie A: Alex Mitrita si Pescara se vor duela cu Juve si Inter in sezonul viitor

Alexandru Mitrita Italia Pescara Serie A Stranieri
Data publicarii: Vineri 10 Iunie 2016, 10:28
Data actualizarii: Vineri 10 Iunie 2016, 10:40

Inca un roman primeste sansa de a evolua in Serie A si de a se duela cu Juventus, Inter ori AC Milan. Tanarul Alexandru Mitrita, fostul jucator al Viitorului si al Stelei, a promovat aseara cu Pescara.

Pescara a promovat in Serie A dupa ce a castigat aseara barajul cu Trapani. Formatia la care este legitimat Alexandru Mitrita a incheiat la egalitate mansa retur a dublei cu Trapani, scor 1-1, dupa ce se impusese in tur cu 2-0.

Cu Mitrita doar pe banca, Pescara s-a vazut condusa inca din minutul 5 de Trapani, care a punctat prin Citro. Repriza secunda a adus insa golul egalizator pentru formatia oaspete, Verre marcand in minutul 57.

Transferat in vara anului trecut de Pescara, Mitrita a bifat 19 meciuri in Serie B, marcand un gol si oferind 3 assisturi pentru echipa lui Massimo Oddo. Romanul a evoluat in mansa tur a dublei cu Trapani.

Alti doi romani care au promovat in Serie A sunt Mihai Balasa si Adrian Stoian. Cei doi au terminat pe locul 2 in Serie A cu Crotone, fiind titulari certi.