George Pușcaș, mitraliat de italieni după primul meci ca titular în Serie A la Genoa: "Eroare impardonabilă!"

George Puscas Genoa Serie A Stranieri George Pușcaș, atacant Genoa / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 18:22
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 18:29

George Pușcaș (27 de ani) a fost integralist la Genoa în eșecul dramatic suferit pe terenul lui Frosinone, scor 1-2, în runda #13 din Serie A.

Profitând de numeroasele accidentări din atacul lui Genoa, Pușcaș a fost în premieră titular și integralist în acest sezon de Serie A. De asemenea, Radu Drăgușin a fost folosit de Alberto Gilardino pe toată durata meciului.

George Pușcaș, în premieră integralist la Genoa în Serie A!

Frosinone a deschis scorul în minutul 34, prin argentinianul Matias Soule, însă Genoa a restabilit rapid egalitate, patru minute mai târziu, când ucraineanul Ruslan Malinovsky a marcat. Frosinone s-a impus dramatic, Ilario Monterisi fiind cel care a înscris golul decisiv în minutul 90+4.

George Pușcaș a avut o ocazie majoră de a înscrie chiar în primul minut al meciului, însă fundașul Caleb Okoli s-a opus.

"După mai puțin de un minut de joc, Pușcaș a irosit o ocazie colosală de la doi metri de poartă. Nu a reușit să țină de mingi și să ridice echipa, apoi a dispărut", a scris TMW, care l-a notat cu 5, în timp ce Drăgușin a primit 5,5.

Tot cu 5 a fost notat Pușcaș și de Genova Today. Italienii scriu despre "eroarea impardonabilă" din startul meciului, când nu a putut înscrie dintr-o poziție favorabilă.

În urma acestui eșec, Genoa ocupă locul 15 în Serie A, cu 14 puncte, la patru lungimi peste poziție retrogradabilă. În runda următoare, echipa lui Pușcaș și Drăgușin va da peste cea a lui Răzvan Marin, Empoli. Meciul este programat pe 2 decembrie, de la ora 16:00.