Dan Petrescu, lider in campionatul milionarilor chinezi. Echipa romanului, cu Alex Teixeira si Ramires, a castigat din nou

Dan Petrescu China jiangsu sainty jiangsu suning Stranieri
Data publicarii: Vineri 29 Aprilie 2016, 17:54
Data actualizarii: Vineri 29 Aprilie 2016, 18:02

Echipa Jiangsu Suning, antrenata de romanul Dan Petrescu, este lider in campionatul Chinei, dupa ce vineri a invins-o acasa cu 2-0 pe Changchun Yatai, intr-un meci din etapa a 7-a.

Golurile au fost semnate de Hang Ren (minutul 8) si Xiang Ji (52). Brazilienii Ramires si Alex Teixeira au fost integralisti, iar compatriotul lor Jo a evoluat din minutul 63, cand l-a inlocuit pe croatul de origine braziliana Sammir. La invinsi a jucat si bolivianul Marcelo Moreno, fostul atacant al lui Mircea Lucescu la Sahtior Donetk.

Tot vineri, Guangzhou R-F, care a fost pregatita anul trecut de Cosmin Contra, s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Shandong Luneng. Golurile oaspetilor au apartinut lui Lin Lu (25, 63) si Zhi Xiao (62). Pentru gazde au punctat Lin Dai (28) si Yongpo Wang (52). Shandong Luneng este antrenata de Mano Menezes, fost selectioner al Braziliei.

In aceeasi zi, Shanghai SIPG, echipa celebrului antrenor suedez Sven-Goran Eriksson, a invins-o cu 3-0 acasa pe Yanbian Fude, dupa golurile lui Elkeson (9, 45) si Shenchao Wang (14).

Jiangsu Suning este lider, cu 17 puncte, urmata de campioana en titre, Guangzhou Evergrande, ce are 15 puncte, cu un meci mai putin disputat. Pe ultima treapta a podiumului este Shanghai SIPG, 14 puncte.

Golgheterul campionatului este in acest moment Marcelo Moreno, cu 5 reusite.