Alexi Pitu, nota 3 după un meci cu o echipă din liga a patra! Cum l-au numit jurnaliștii francezi

alexi pitu Bordeaux Stranieri
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 21:29
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 21:29

Alexi Pitu (21 de ani) a fost titular la Bordeaux în meciul cu Angouleme Charente FC, din Cupa Franței.

Bordeaux s-a impus la limită în duelul cu Angouleme Charente FC, formație din liga a patra a Franței, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jean Marcelin, în minutul 7. Formația lui Alexi Pitu s-a calificat în 32-imile Cupei Franței și își va afla următoarea adversară după tragerea la sorți programată luni.

Alexi Pitu, nota 3 după un meci cu o echipă din liga a patra!

Alexi Pitu, titularizat pentru doar a patra oară în acest sezon, a jucat 73 de minute și a primit nota 3 din 10 după meci din partea jurnaliștilor francezi de la Sud Ouest. Fostul jucător al Farului nu a fost însă cel mai criticat jucător al lui Bordeaux, trei coechiperi fiind notați cu 2.

"Folosit la început la mijloc, a fost dominat în prima repriză, la fel ca mulți alți coechipieri, însă a depus efort, iar pe faza de posesie a arătat disponibilitate. În repriza secundă a fost trecut pe postul de extremă stânga, unde a fost invizibil până la ieșirea de pe teren, în minutul 73", a scris Sud Ouest despre prestația lui Alexi Pitu.

Alexi Pitu a fost titular la Bordeaux în cele două meciuri din Cupa Franței disputate până acum și în două dueluri din Ligue 2. În total, românul a strâns 15 meciuri în actuala stagiune, a marcat un gol și a oferit două pase decisive.

Pitu a fost vândut de Farul la Bordeaux în ianuarie 2023, pentru 2 milioane de euro. Extrema a evoluat destul de puțin în Ligue 2, iar antrenorul spaniol Albert Riera a transmis recent că "Pitu va juca mai mult când va înțelege cum jucăm".