România are două gimnaste în finalele Cupei Mondiale de la Osijek! Cum arată programul

gimnastica Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Osijek gimnastica artistica Sporturi
Data publicarii: Sambata 11 Iunie 2022, 08:41
Data actualizarii: Sambata 11 Iunie 2022, 09:35

Sportivele române Ana Maria Bărbosu şi Silviana Sfiringu au reuşit să se califice fiecare în două finale la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Osijek (Croaţia).

Vineri, Ana Maria Bărbosu a obţinut a doua notă în calificările de la bârnă, 12,933, după croata Ana Derek. Silviana Sfiringu a prins finala cu a cincea notă, 12,266.

Bărbosu a obţinut cea mai mare notă la sol, 13,366, în timp ce Andreea Preda a încheiat calificările la acest aparat pe 19, cu 11,300.

Silviana Sfiringu obţinuse joi calificarea în finala de la paralele, cu a cincea notă din calificări, 12,633 puncte.

Răzvan Marc este a treia rezervă în finala de la inele, după ce a fost notat cu 13,200 (locul 11 în calificări). Emilian Neagu a fost al 14-lea la acest aparat (13,050). La bară fixă, Marc s-a clasat pe locul 21, cu 12,000. Neagu a încheiat pe penultimul loc (28) la paralele (11,000).

Sâmbătă, Sfiringu va evolua în finala de la paralele, iar duminică sunt programate finalele de la bârnă (Bărbosu, Sfiringu) şi sol (Bărbosu).

Gimnaştii sunt însoţiţi în Croaţia de antrenorii Lucian Sandu şi Gerard Speestra, de arbitrii Adela Popa şi Dragoş Bîrzu şi de masorul Răzvan Spirescu.

Osijek este a doua dintre cele şase etape din seria 2022 FIG World Challenge Cup, ultimele patru concursuri ale sezonului fiind programate la Koper (Slovenia, 16-19 iunie), Paris (Franţa, 24-25 septembrie), Szombathely (Ungaria, 30 septembrie-2 octombrie) şi Mersin (Turcia, 7-9 octombrie).