Katharina Althaus Cupă Mondială de la Râșnov sarituri cu schiurile Sporturi
Data publicarii: Vineri 17 Februarie 2023, 23:37
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2023, 23:38

Sportiva germană Katharina Althaus a câştigat, vineri, primul concurs individual feminin din Cupa Mondială de sărituri cu schiurile de la Râşnov, în timp ce românca Daniela Haralambie s-a clasat pe locul 14.

Althaus a totalizat 251 de puncte, după sărituri de 89,5 metri şi 98,5 metri.

Pe locul secund s-a clasat austriaca Eva Pinkelnig, liderul Cupei Mondiale, cu 238,6 puncte (sărituri de 90 şi 93 de metri), podiumul fiind completat de norvegianca Eirin Maria Kvandal, cu 233,3 puncte (88 şi 91,5 m).

Haralambie, care în calificări a fost a zecea, s-a clasat pe locul 14, cu 202,9 puncte, graţie unor sărituri de 82 şi 84 de metri.

Alessia Mîţu-Coşca, după ce a fost a 32-a în calificări, s-a clasat în concurs pe ultimul loc (40), cu 58,1 puncte (o săritură de 63 de metri).

În clasamentul general al Cupei Mondiale feminine, continuă să conducă Pinkelnig, cu 1.402 puncte, urmată de Althaus, 1.193 puncte, şi de norvegianca Anna Odine Stroem, 930 puncte. Haralambie a urcat pe locul 29, cu 107 puncte.

Vineri se desfăşoară şi calificările la individual masculin (17:45).

Aproape 100 de sportivi din 18 ţări vor participa, în weekend, la Cupa Mondială de sărituri cu schiurile de la Râşnov, competiţia urmând să se desfăşoare în nocturnă, o premieră pentru Valea Cărbunării. Cupa Mondială de la Râşnov prevede două concursuri individual feminine, unul individual masculin şi o probă pe echipe la masculin (Super Team). Sâmbătă vor avea loc calificări la individual feminin (10:00), concursul individual feminin (11:00) şi concursul individual masculin (17:15), iar duminică este programată proba Super Team masculin (17:00).