Go for it, David! Popovici, campion naţional la seniori şi la 100 m spate

David Popovici 100 m spate Campionatul Național de la Otopeni inot Sporturi David Popovici
Data publicarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 19:33
Data actualizarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 19:32

David Popovici și-a trecut în cont o nouă medalie de aur la Otopeni.

David Popovici a câştigat, miercuri, a doua medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori. Popovici s-a impus în proba de 100 m spate.

El a fost cronometrat cu timpul 54.74. Pe locul doi s-a clasat Denis Laurean Popescu (55.05), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (58.89).

“Este prima ediţie în patru ani în care particip la spate şi şi câştig. A fost greu. Am profitat de faptul că nu este cea mai mare miză la acest concurs. Şi experimentăm. Încerc să mă specializez pe cât mai multe procedee”, a spus Popovici după probă, la TVR.

David Popovici a câştigat miercuri şi proba de 50 m liber. Zilele următoare, Popovici va evolua la 50 m fluture, 100 m liber, 100 m fluture şi 400 m liber.