Fără rival pentru Verstappen la Grand Prix-ul din Barcelona! Sainz și Alonso, în afara podiumului! Cum arată clasamentul

Sporturi
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Iunie 2023, 18:24
Data actualizarii: Duminica 04 Iunie 2023, 18:27

În acest weekend s-a desfășurat la Barcelona a șaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei.

Campionul mondial en-titre, Max Verstappen (Red Bull Racing) a plecat din pole-position la Grand Prix-ul din Barcelona și nu a cedat în niciun moment poziția de lider, dominând în toate cele 66 de tururi desfășurate.

Piloții Mercedes, alături de Max Verstappen pe podium la Marele Premiu de Formula 1 din Spania

Podiumul a fost completat de piloții britanici de la Mercedes, Lewis Hamilton și George Russell. Timpul scos de Verstappen a fost 1:27:57.940, în timp ce Hamilton a avut cu 24 de secunde mai mult, iar coechipierul său cu 32.

Colegul lui Max Verstappen de la Red Bull Racing, Sergio Perez, a încheiat pe poziția a patra, în timp ce favoriții publicului iberic, Carlos Sainz (Ferrari) și Fernando Alonso (Aston Martin) au încheiat pe cinci, respectiv șapte. A fost pentru prima dată când Alonso nu a prins podiumul în acest sezon, după ce a plecat de pe locul al nouălea.