VIDEO David Popovici a vorbit despre următoarea mare competiție la care va participa

Data publicarii: Sambata 20 August 2022, 11:47
Data actualizarii: Sambata 20 August 2022, 13:24

Dublul campion european de la Roma ia startul între 30 august și 4 septembrie la Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru).

Elevul lui Adrian Rădulescu a vorbit despre competiția din Peru în cadrul unui interviu acordat vineri site-ului Federației de Natație și Pentatlon Modern.

Sportivul de la CS Dinamo merge la un concurs cu o semnificație specială: va fi ultimul campionat la nivel de juniori. David Popovici are 17 ani.

David Popovici, despre ultima sa competiție de juniori

"Vom merge într-un fus orar total diferit, cu 8 ore în urmă. Ce măsuri voi lua? Voi încerca să mă adaptez cât mai repede, să mă odihnesc, să dorm cât mai mult. Am câteva zile de adaptare și asta vom și face. Ne vom adapta, nu știm ce ne așteaptă acolo.

E prima oară când călătorim în America de Sud și va fi foarte diferit. Dar ne vom distra, va fi mai puțin stresant decât la cele de seniori fiind ultimul meu concurs de juniori.

Când am fost la Olimpiadă, m-a afectat puțin (n.r.: fusul orar). Am avut nevoie de mai multe zile de adaptare și acum e posibil să fie și mai greu. Nu știu cum mă vor afecta. În cel mai rău caz voi fi mai obosit, dar nu există o problemă căruia să nu-i găsim soluție", a declarat David Popovici, pentru site-ul Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a anunțat că David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine de la Campionatele Europene de la Roma!

”Probele de înot de la Campionatul European de natație pentru seniori de la Roma s-au încheiat miercuri seara, 17 august 2022. Au fost șase zile magice pentru România, care a cucerit două medalii de aur prin David Popovici, tânărul și extrem de valorosul sportiv al nostru care a uimit din nou, nu doar un continent, ci și întreaga planetă!

Iar evoluțiile lui David de la Foro Italico nu puteau trece neobservate. În această seară (n.r. - miercuri), la finalul probelor de înot, David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine, iar Ruta Meilutyte (Lituania) a fost desemnată cea mai bună sportivă în probele feminin.

Clasamentul a fost realizat pe baza unui punctaj, în urma celor mai bune performanțe din competiție.

La masculin, David a totalizat 1.003 puncte, pentru timpul din finala de 100 m liber (46.86 s – nou record mondial de seniori) și a fost urmat în clasament de Mykhaylo Romanchuk (Ucraina) – 982 de puncte şi de Thomas Ceccon (Italia) – 979 de puncte.

La feminin, Ruta Meilutyte a totalizat 985 de puncte”, a precizat federația de profil pe pagina oficială de Facebook.