Antoine Griezmann, aproape de a doborî un record istoric + cifrele impresionante de la echipa națională

Antoine Griezmann Atletico Madrid EURO 2024 Franta Spania Antoine Griezmann, jucător Atletico Madrid/sursa foto: Getty
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 08:48
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 09:08

Atletico Madrid s-a impus în fața celor de la Villareal, scor 3-1, ân etapa a 13-a din La Liga.

Antoine Griezmann, din nou decisiv pentru Atletico Madrid

Francezul a marcat al 12-a gol din acest sezon și se aproprie de recordul istoric deținut de Luis Aragones

După ce i-a oferit un assist lui Axel Witsel, cel care a resabilit egalitatea în minutele de prelungire ale primei reprize, Antoine Griezmann a marcat în minutul 80.

• Antoine Griezmann, jucător Atletico Madrid/sursa foto: Getty

Atacantul a ajuns la 169 reușite pentru Atletico Madrid, egalându-l pe Adrian Escudero și se apropie de cel mai bun marcator din istoria clbuului, Luis Aragones (173 goluri).

Formația antrenată de Diego Simeone a urcat pe locul patru în clasamentul la Liga, având 15 victorii consecutive pe teren propriu, în campionat.

Antoine Griezmann, cifre fabuloase și la echipa națională

Deja calificată la EURO 2024, Franța urmează să dispute ultimele două partide din grupa preliminară.

Împotriva Gibraltarului, Antoine Griezmann va putea bifa al 83-lea meci consecutiv pentru prima reprezentativă a vicecampioanei mondiale. Precedentul record îi aparținea lui Patrick Vieira, cu 44 de partide.