Romania a fost invinsa de Tonga, dar a facut un meci de senzatie inainte de Mondialul de Rugby. Aparitie senzationala a lui Hagi

Rugby
Data publicarii: Sambata 05 Septembrie 2015, 23:54
Data actualizarii: Sambata 05 Septembrie 2015, 23:57

Nationala de rugby a Romaniei a fost invinsa de Tonga cu scorul de 21-16 (10-6), in ultimul meci al "stejarilor" inainte de Cupa Mondiala 2015.

Condusi la pauza cu 10-6, elevii lui Lynn Howells au parut capabili sa intoarca rezultatul, pana dupa mijlocul reprizei secunde, cand oaspetii si-au impus jocul, desprinzandu-se la 10-9 la 21-9. "Stejarii" au reusit un eseu in ultimul minut, prin Radoi, dupa o actiune colectiva. Vlaicu a transformat, stabilind scorul final.

Vlaicu a fructificat trei lovituri de pedeapsa. In prima repriza, Tonga a avut un eseu de penalitate, transformat de Morath, cel care a inscris si dupa trei lovituri de pedeapsa. In actul secund, nationala din Oceania a reusit un eseu, prin Takulua.

Precedentul meci dintre Romania si Tonga fusese castigat de nationala tarii noastre,

Romania face parte din Grupa D a Cupei Mondiale 2015, urmand sa intalneasca Franta, Irlanda, Canada si Italia.

Romania a inceput cu urmatorii jucatori: 1. Andrei Ursache, 2. Otar Turasvili, 3. Paulica Ion, 4. Valentin Poparlan, 5. Johan Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (cpt), 9. Florin Surugiu, 10. Danut Dumbrava, 11. Adrian Apostol, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Madalin Lemnaru, 15. Catalin Fercu.

Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Mihaita Lazar, 18. Horatiu Pungea, 19. Marius Antonescu, 20. Daniel Carpo, 21. Valentin Calafeteanu, 22. Michael Wiringi, 23. Ionut Botezatu, 24. Csaba Gal

Paula Kinikinilau, jucator de origine tongana, a debutat pentru Romania.

Tonga a inceput cu: 1. Soane Tonga'uiha, 2. Elvis Taione, 3. Halani ?Aulika, 4. Tukulua Lokotui, 5. Joe Tu'ineau, 6. Steve Mafi, 7. Nili Latu (cpt), 8. Sione Kalamafoni, 9. Sonatane Takulua, 10. Kurt Morath, 11. Fetu'u Vainikolo, 12. Siale Piutau, 13. Will Helu, 14. David Halaifonua, 15. Telusa Veainu.

Rezerve: 16. Paula Ngauamo, 17. ?Alisona Taumalolo, 18. Sila Puafisi, 19. Hale T Pole, 20. Viliami Ma'afu, 21. Sosefo Ma'ake, 22. Latiume Fosit, 23. Vungakoto Lilo.

Inaintea meciului, fostul mare fotbalist Gheorghe Hagi a iesit de la vestiar alaturi de "stejari" si a cantat imnul national.

Meciul a avut si un scop caritabil. Incasarile rezultate din vanzarea biletelor vor fi donate lui Sione Vaiomounga, jucator de origine tongana, legitimat la campioana CSM Stiinta Baia Mare, care sufera de insuficienta renala.