Victorie chinuita: Romania 2-1 Georgia (Marica, Goian/ Martvaladze)

Echipa Nationala Georgia Nationala
Data publicarii: Miercuri 19 Noiembrie 2008, 18:01
Data actualizarii: Miercuri 19 Noiembrie 2008, 22:33
Romania a castigat amicalul impotriva Georgiei cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Marica in minutul 62 si Goian in minutul 70. Pentru georgieni a marcat Martvaladze

Un test reusit pentru Romaniei in fata reprezentativei Georgiei antrenate de Hector Cuper, desi a fost nevoita sa revina de la scorul de 1-0 dupa o greseala mare in apararea noastra
Dupa pauza jocul s-a inclinat in favoarea Romaniei, intrarea "lupilor tineri" Ropotan, Tanase sau Pantilimon dovedindu-se de bun augur.

Min 71 GOOOL ROMANIA! Goian inscrie pentru Romania!
Min 62 GOOOL ROMANIA!! Inscrie Marica printr-o lovitura de cap dupa o centrare de pe dreapta!
Min. 46 Piturca a efectuat mai multe modificari la pauza. Au iesit Lobont, Lazar, Cocis si Tamas, au intrat Pantilimon, Goian, Tanase si Ropotan
Min. 42 Radoi incearca o lansare pentru coechipierul sau de la echipa de club, Nicolita, dar ultimul se afla in offside
Min. 37 Oaspetii sunt la un pas de autogol. Patrundere centrala a lui Costea in careul gruzin, intre mai multi adversari, Gvinianidze trimite inapoi, la portar, fara sa se uite atent, balonul trece la o palma de bara din stanga a lui Lomaia
Min. 28 Lovitura libera pentru Georgia, dintr-o pozitie identica, dar la careul nostru. Sutul lui Kvahadze il loveşte pe Cocis, balonul ajunge in cele din urma în corner.
Min. 12 GOL GEORGIA. A inscris Martveladze. Lansare lunga pentru Martvaladze, care profita de nesincronizarea fundasilor nostri centrali si inscrie plasat, de la 10 metri. Tamas nu a mai insistat la un balon care l-a depasit in aer, iar Radoi a fost depasit in viteza de marcatorul golului. Romania - Georgia 0-1

Pe locul 5 in campania de calificare pentru CM 2010, Piturca incearca sa gaseasca jucatorul care sa faca diferenta in meciurile ramase. In amicalul cu Georgia, Lazar, Tames, Costea si Ogararu au sansa sa demonstreze ca-si merita locul de titulari, in absenta jucatorilor de baza in viziunea selectionerului Victor Piturca.

Romania:
Lobont - Ogararu, Tamas, Radoi, Rat - Cocis, Lazar, Tames - Nicolita, Marica, Fl. Costea

Ora 19:15! Cativa zeci de suporteri au ajuns la intrarea stadionului din Stefan cel Mare. Aproximativ 100 de bilete au fost vandute pentru acest amical, care nu i-a prea interesat pe suporterii nationalei. Toti banii incasati vor merge la familiile victimelor din Petrila.

Ramai pe www.sport.ro pentru LIVE-TEXT si urmareste evolutia scorurilor din celelalte meciuri pe www.sport.ro/livescores