Spaniolii de la Marca scriu despre coincidențele extraordinare după calificarea României: "Istoria se repetă!"

Gica Hagi Echipa Nationala Ianis Hagi Nationala Ianis Hagi și Gică Hagi / Foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 23 Noiembrie 2023, 12:30
Data actualizarii: Joi 23 Noiembrie 2023, 12:30

Marca, unul dintre cel mai mari ziare din Spania, scrie despre calificarea României la EURO 2024 și asemănările izbitoare dintre actuala generație și cea din 1994.

Spaniolii au făcut o paralelă între actuala generație și cea din 1994, care obținea calificare la Cupa Mondială din SUA după un meci cu Țara Galilor, 2-1, în care Gică Hagi marca după un șut cu piciorul stâng. La 30 de ani și o zi, Ianis Hagi a marcat în victoria cu Israel, tot cu stângul, tricolorii s-au impus cu același scor și au obținut o altă calificare la un turneu final.

"Numele Hagi continuă să aducă bucurie pentru România. Gică a condus Generația de Aur a țării sale. 'Maradona din Carpați' a participat cu România la trei ediții de Cupă Mondială (1990, 1994 și 1998) și două Campionate Europene (1996 și 2000).

Golul cu care fostul jucător de la Real Madrid și Barcelona a asigurat participarea la SUA '94 încă rămâne în memoria colectivă. Pe 17 noiembrie 1993, în ultima etapă din preliminarii, România mergea la Cardiff pentru meciul cu Țara Galilor, iar doar una dintre ele putea obține calificare, un egal fiind suficient pentru cei din Est.

Hagi, atunci la Brescia, deschidea scorul în minutul 32. Un șut cu stângul de la marginea careului, iar mingea s-a strecurat în poartă cu ajutorul portarului Neville Southall. Florin Răducioiu marca pentru 2-1 în minutul 83.

Ei bine, 30 de ani mai târziu, la aproape aceeași dată, istoria se repetă. Un șut cu piciorul stâng al lui Ianis Hagi a adus calificarea României la EURO 2024. Jucătorul lui Alaves, împrumutat de la Rangers, a marcat golul decisiv în victoria cu Israel (2-1) pe 18 noiembrie. După o respingere, l-a învins pe Glazer cu un șut pe jos, la colțul scurt", a scris Marca.

Spaniolii nu au uitat nici de familia Iordănescu, care ajunge să dea doi selecționeri la turneele finale.

"Numele Hagi nu e singurul care sună cunoscut între această echipă a României și cea din '94. Continuă și saga Iordănescu.

Anghel a condus România în trei mandate diferite (1993-1994, 2002-2004 și 2014-2016). Acum, fiul său, Edward, a calificat România pentru prima dată la un turneu final după o pauză de opt ani. Fostul antrenor de la FCSB a fost complimentat și de Hagi", au mai scris spaniolii.