Patrick Petre, marcator pentru Romania la U19. Dinamovistul a contribuit la victoria cu 2-0 obtinuta astazi. Nationala joaca si sambata cu Andorra

Romania Echipa nationala U19 patrick petre Romania U19 Nationala
Data publicarii: Joi 12 Noiembrie 2015, 20:58
Data actualizarii: Joi 12 Noiembrie 2015, 21:02

Echipa U19 a Romaniei a invins, joi, la Oradea, cu scorul de 2-0, reprezentativa similara a Insulelor Feroe, in prima etapa a grupei a 11-a de calificare la Turneului de Elita al Campionatului European din 2016.

Golurile Romaniei au fost marcate de Alexandru Stoica (min 41) si Patrick Petre (min 82).

Selectionerul Andrei Spier a folosit urmatoarea echipa: Tordai - Pham, Dudea, R. Popa, Panait - Chivari, Cojocaru - Stoica (Ene, 79), Cicaldau, Valceanu (P. Petre, 69) - Bota (D. Popa. 60).

Partida a fost condusa la centru de Peter Kralovic (Slovacia), ajutat la linii de Miroslav Benko (Slovacia) si Amihay Yeshoua Mozer (Israel), rezerva fiind Murat Ilgaz (Turcia).

In primul meci al turneului contand pentru calificarea la Turul de Elita al EURO U19 din Germania, Elvetia a invins Andorra cu 1-0, prin golul reusit de Alpsoy, in minutul 3. Andorra a ratat un penalty prin Nazzaro in minutul 26, iar elvetienii au evoluat in zece din minutul 70, dupa eliminarea lui Alessandrini, pentru cumul de cartonase galbene.

Etapa a doua programeaza, sambata, urmatoarele meciuri: Insulele Feroe - Elvetia (ora 11,00) si Romania - Andorra (ora 15,00).