LIVEBLOG Olimpiada, ziua 10 | Bolt a fugit ca un NEBUN: aur si record olimpic la 100m! AUR pentru Romania: Sandra Izbasa, campioana olimpica la sarituri!

Nationala
Data publicarii: Duminica 05 August 2012, 23:50
Data actualizarii: Luni 06 August 2012, 01:52

TRANSMITE-I AICI UN MESAJ SANDREI IZBASA | Romania, pe 16 in clasamentul pe medalii | Federer a pierdut finala la simplu | Usain Bolt, primul la 100m |
Marius: Am fost acolo cand a luat Sandra AUR, nu va puteti imagina senzatia cand eram in jur de 20 de romani intr-o sala cu 20000 de oameni. Bravo Sandra!!!

Ei sunt eroii care te fac mandru ca esti roman! Cunoaste-ti AICI campionii de la Londra!

Programul de luni al romanilor:

Ora 11.54
Canoe (Eton Dorney) - C1-1000 m - calificari + semifinale (ora 13.14) - Iosif Chirila

Ora 16.10
Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - Grupa B - Romania - Serbia;

Ora 17.41
Gimnastica (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (masculin) - Flavius Koczi - sarituri

Ora 21.20
Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Andreea Ograzeanu - 200 m (feminin) - serii.

23:58 Finala formidabila la 100 de metri! Usain Bolt a batut recordul olimpic (9.63) si a castigat aurul!

Pe locul 2 s-a clasat jamaicanul Yohan Blake (9.75), iar podiumul a fost completat de americanul Justin Gatlin (9.79).

22:20 Nadia Comaneci: "Sandra a facut doua sarituri fara greseala"

"Bellu si Bitang sunt in gimnastica de foarte multi ani, stiu sa cladeasca un campion olimpic, probabil ca stiu cum sa vorbeasca cu fetele ca sa le aduca in forma la momentul potrivit si nu irosesc timpul sa faca ceva gresit. Avem sanse la barna, Catalina Ponor, daca decide sa faca o coborare mai noua, pe care o are deja in buzunar. Avem bineinteles din nou sanse la sol, cu Izbasa si cu Catalina", a spus Nadia Comaneci. (Mediafax)

Dragos: Am fost in sala la competitie si vreau sa spun ca nu m-am simtit niciodata atat de mandru ca sunt roman. Bravo Sandra si iti multumim pentru medalia de aur!!!!

21:40 Angela Morosanu a ratat calificarea in semifinalele probei de 400 m garduri

19:10 Sandra Izbasa se gandeste deja la o noua medalie: "Sunt fericita ca am reusit un rezultat destul de bun, dar in acelasi timp sunt concentrata pentru finala de la sol", a declarat Izbasa pentru TVR.

Sandra Izbasa a precizat ca nu a putut sa se uite la sariturile americancei Mc Kayla Maroney, sportiva care a incheiat concursul pe locul doi. "Imi dau seama dupa cum face sala, dar nu am vazut-o", a explicat ea. "Ma bucur din suflet, nu am cuvinte. Imi doresc din suflet sa fac exercitiile ca acasa", a mai spus Izbasa.

18:30 Andy Murray este campion olimpic in proba de simplu. Tenismanul britanic l-a invins in finala pe Roger Federer, scor 6-2, 6-1, 6-4.

INFO: Romania a urcat pe locul 15 in clasamentul pe medalii!

17:58 Prima reactie dupa medalia de aur castigata de Sandra Izbasa:

"Este o mare bucurie, o mare realizare profesionala si pentru Sandra, dar si pentru noi antrenorii, care am convins-o cu greu sa faca sarituri de finala. S-a dovedit ca a meritat. Finalele pe aparate sunt finalele nervilor tari. Sandra venea cu sansa a doua, dupa americanca, dar ea a cazut in fund si Sandra a avut nervii tari sa-si faca sariturile. A plans de bucurie, nu se mai oprea, inca nu am avut timp sa vorbim, dar ne bucuram mult pentru ea. Le mutumim si celor de acasa, pentru incurajari si ii rugam sa o faca pana la capat, dar si sa incurajeze toti sportivii romani, si pe cei care nu au astfel de rezultate, pentru ca simpla calificare la Olimpiada inseamna enorm.", a declarat Mariana Bitang pentru Mediafax.

17:22 AUUUUUUUURR!!! Sandra Izbasa e campioana olimpica la sarituri!

Sandra Izbasa a intrat ultima in finala de la sarituri, avand a doua nota in calificari. Izbasa a fost notata in finala cu 15.383 la prima saritura si cu 15.000, la acea de-a doua, iar cu media de 15.191 a obtinut medalia de aur, care este a opta pentru Romania la actuala editie a JO.

Pe podium au mai urcat Mc Kayla Maroney (SUA, 15.083) si Maria Paseka (Rusia, 15.050). Sportiva canadiana Elisabeth Black, care a fost notata cu 0.000 la prima incercare, din cauza aterizarii pe burta, s-a accidentat si nu a mai putut efectua a doua saritura.

17:10 Mihaela Lacatus a fost eliminata in primul tur la box la categoria 60 de kilograme, dupa ce a pierdut in fata chinezoaicei Cheng Dong, scor 5-1, pe reprize 0-3, 2-2, 2-2, 1-3.

16:30 Flavius Koczi s-a clasat pe locul 7 in finala de la sol. Romanul a intrat al patrulea in concurs, evolutia lui fiind notata cu 15.100. Campionul olimpic al probei a fost Zou Kai (China, 15.933).

15:40 Rezultate dezamagitoare pentru sportivele noastre de la maraton - Constantina Dita a incheiat cursa pe locul 86, in timp ce Lidia Simon s-a clasat pe pozitia 45.

Campioana olimpica la maraton a devenit etiopianca Tiki Galana, care a doborat recordul olimpic cu 2:23:07. Pe locul 2 a terminat Priscah Jeptoo (Kenya - 2:23:12) iar pe locul 3 Tatyana Petrova Arkhipova (Rusia - 2:23:29)

13:00 Constantina Dita si Lidia Simon au luat startul in proba de maraton

Lidia Simon este campioana mondiala iar Dita Tomescu e cea mai in varsta campioana olimpica la maraton. Are 42 de ani. Ce coincindenta: Astazi are de alergat 42 de km. Sa-i tinem pumnii si sa o incurajam cum se cuvine. Astfel de sportive aduc cinste Romaniei.

15: 20 Un canotor a lesinat inainte de a urca pe podium!
Un canotor din Marea Britanie le-a dat emotii oficialilor in proba de dublu rame masculin, categoria usoara, unde a terminat pe locul doi. La finalul cursei a lesinat, istovit de puternic.

Mark Hunter a concurat impreuna cu colegul sau Zac Purchase. Hunter a lesinat in barca insa legendarul canotor britanic, Sir Steve Redgrave, i-a sarit imediat in ajutor.

"Pentru mine, ca parinte, a fost greu sa vad acele imagini.Cei doi sunt extrem de suparati ca nu au terminat pe primul loc. Au impresia ca au dezamagit pe toata lumea, insa nu e deloc asa. Trebuie sa fie realisti si sa realizeze ca au obtinut o performanta uriasa.", a declaarat tatal lui Mark, Terry.

Sportivul si-a revenit dupa ceteva minute si a urcat pe podium pentru a primi medalia.
13:38
Un atlet a fost EXCLUS de la Jocurile Olimpice din cauza sotiei: "Mi-au cerut sa-mi las sotia"

Campionul mondial la 100 m plat in 2003, Kim Collins, a lipsit de la seriile de 100m de la Olimpiada. El a fost exclus din lotul de atletism al Saint Kitts si Nevis. El urma sa participe a 5-a oara la JO, iar la festivitatea de deschidere a fost ales sa poate steagul micutei sale tari.

Oficialii forului olimpic au explicat: "pentru absentele repetate de la antrenamente si refuzul de a raspunde la apelurile telefonice si mail-urile antrenorilor si ale sefului de echipa", precizand ca "nu s-a prezentat in Satul Olimpic pentru a se inscrie la probe".

Collins si-a motivat absenta prin faptul ca locuia impreuna cu sotia, dar mai marii delegatiei olimpice din tara sa ii cereau sa se cazeze in Satul Olimpic cu ceilati sportivi: "Mi-au cerut sa-mi las sotia, pentru a fi cu echipa, si asta nu se va intampla".

Fostul campion mondial urma sa concureze in urmatoarele zile si in probele de 200 metri, precum si de stafeta 4X100 metri.

12:14 Phelps, ce mai mare inotator din istoria Jocurilor Olimpice!

Michael Phelps s-a despartit in glorie de la Olimpiada. A castigat a 4-a medalie de aur si a primit premiul de ‘ce mai mare inotator din istoria Jocurilor Olimpice’ chiar de la presedintele Federatiei Internationale de Natatie, Julio Maglione.

Phelps (27 ani) are in palmares 22 de medalii din care 18 de aur, doua de argint si doua de bronz, castigate la Atena 2004, Beijing 2008 si Londra 2012. Este cel mai medaliat sportiv din istoria Olimpiadei. El si-a anunat retragerea din activitatea sportiva.

10:05 "Ne-am batut joc de munca noastra"
Echipa feminina de spada era favorita sa castige aurul la Olimpiada insa a pierdut in fata spadasinelor din Coreea de Sud, iar apoi a terminat pe locul 6. Germania ne-a invins in ultimul meci.

Ana Maria Branza este suparata foc pentru acest esec.
"Ne-am batut joc de munca noastra, ne asumam toate criticile. Ne asumam esecul, nu ne-a mers nimic. Nu se va mai repeta ce s-a intamplat aici niciodata. Noi am urcat spada romaneasca pe podium, noi am coborat-o, din pacate. Nu stiu ce s-a intamplat cu noi, nu pot face acum o analiza", a declarat Ana Maria Branza.