România U21, învinsă de Italia U21! Un fundaș central al italienilor a reușit un hattrick, dar și un autogol

Nationala
Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 16 Noiembrie 2021, 20:14
Data actualizarii: Marti 16 Noiembrie 2021, 20:48

După ce naționala U20 a fost învinsă ieri într-un amical jucat la Sassuolo de reprezentativa similară a Italiei, scor 0-7, azi a venit rândul elevilor lui Florin Bratu să se confrunte cu selecționata de tineret a Squadrei Azzurra.

Din articol

România U21 a fost învinsă de Italia U21, cu 4-2, după ce trupa lui Florin Bratu a condus cu 2-0. Canestrelli, fundașul central de 21 de ani împrumutat de Empoli la Crotone a reușit un hattrick, dar și un autogol.

Italia U21 - România U21 4-2 (Mulattieri - 42, Canestrelli - 62, 69, 71 / ag. Canestrelli - 29, Racovițan - 41)

Minutul 71: GOL Italia. Același Carnestrelli înscrie, după o serie de erori în defensiva lui Florin Bratu.

Minutul 69: GOL Italia! Canestrelli înscrie, după un corner.

Minutul 62: GOL Italia! Italia înscrie prin Canestrelli, care trimite mingea în poartă cu o lovitură de cap.

Minutul 42:  GOL Italia! Italia reduce din diferență prin Mulattieri, care profită de eroarea lui Țîrlea.

Minutul 41: GOOOL România! Valentin Țicu centreaxă din corner, iar Bogdan Racovițan înscrie.

Minutul 29: GOOOOL România! Ianis Stoica trimite mongea în fața porții Italiene, iar Canestrelli înscrie în propria poartă.

18:30 A început meciul!

16:45 Echipele de start

România: 12. M. Popa – 20. Țîrlea, 5. Drăgușin, 4. Racovițan, 3. Țicu – 8. Dr. Albu (Cpt), 14. Dican – 17. Corbu, 18. Miculescu, 7. Oct. Popescu – 19. I. Stoica. Rezerve: 1. Gyenge, 23. Târnovanu, 2. R. Ispas, 6. Echmann, 9. L. Munteanu, 10. Pitu, 13. R. Ilie, 16. M. Șerban, 22. Farcaș, 24. Isac

Italia U21: Turati - Ferrarini, Scalvini, Canestrelli, Quagliata - Ranocchia, Ricci, Fagioli - Mulattieri, Piccoli, Cancellieri

12:00 Naționala care pregătește participarea la EURO 2023, competiția U21 pe care România o găzduiește alături de Georgia, va întâlni azi Italia, în deplasare, la Frosinone, pe Stadio Benito Stirpe, de la ora 18:30, ora României. Meciul va fi transmis în direct de TVR 1 și în format live score pe www.sport.ro.

Selecționata U21 a României a efectuat ieri seară antrenamentul oficial înainte de duelul cu Italia. Partida se va disputa la Frosinone, pe o arenă cu 16.000 de locuri inaugurată în 2017.

Lotul României U21

PORTARI: Mihai Popa (FC Voluntari), Ștefan Târnovanu (FCSB), Szilárd Gyenge (FC Csikszereda Miercurea Ciuc);

FUNDAȘI: Alexandru Țîrlea (Deportivo Alaves B/Spania), Radu Drăgușin (Sampdoria/Italia), Bogdan Racovițan (FC Botoșani), Ricardo Farcaș (Siena/Italia), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Marco Ehmann (Dinamo), Rareș Ispas (Sepsi OSK);

MIJLOCAȘI: Marian Șerban (Chindia Târgoviște), Damian Isac (UTA), Marius Corbu (Academia Pușkaș/Ungaria), Victor Dican (Universitatea Cluj), Dragoș Albu (U Craiova 1948 SA), Rareș Ilie (FC Rapid), David Miculescu (UTA Arad), Alexi Pitu (Farul Constanța), Octavian Popescu (FCSB);

ATACANȚI: Ianis Stoica (FCSB), Louis Munteanu (Fiorentina/Italia).