Elvețienii au găsit vinovații pentru remiza cu România: "O glumă proastă! Aici am căzut mental"

Elvetia Echipa Nationala Romania Nationala
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 08:00
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 08:04

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

Elveția a dominat clar aproape tot meciul, iar la pauză conducea cu 2-0 grație dublei lui Zeki Amdouni (28, 41). Gazdele au controlat partida și în actul secund, iar în minutul 81 au primit un penalty pentru un fault al lui Manea asupra lui Steffen. Totuși, decizia a fost întoarsă la VAR.

Pe final, România a dat o lovitură neașteptată. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8, însă tricolorii au scăpat cu fața curată și au obținut un punct uriaș în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

Desfășurarea total neașteptată a partidei de la Lucerna a fost comentată pe larg și în presa din Elveția. Ziarul Tages-Anzeiger a catalogat seara elevilor lui Murat Yakin drept "o glumă proastă" și a criticat numeroasele ocazii ratate în finalul primei reprize și pe parcursul actului secund.

Elvețienii consideră că jucătorii gazdelor "au căzut din punct de vedere mental" în minutul 83, când arbitrul Daniele Orsato a anulat la VAR un penalty dictat pentru un presupus fault al lui Cristi Manea.

"Doar egal contra României. Elveția a pierdut avansul de 2-0 - o seară precum o glumă proastă", au titrat elvețienii.

"Trebuia să fie un meci în care să îi mulțumim veteranului Fabian Schar și o partidă de sărbătoare pentru debutantul Uran Bislimi. Totuși, cu ambii pe teren, se întâmplă imposibilul. România marchează de două ori, egalează la 2 și pleacă acasă cu un punct. Finalul a fost ca o glumă pentru că Elveția a dominat al patrulea joc din preliminarii la fel ca pe primele trei, însă cumva a primit două goluri în minutul 89 și 92. Cele două goluri au fost marcate de un adversar care părea să nu știe că există o poartă și în jumătatatea elvețiană de teren.

Dintre toți, Schar pierde duelul decisiv de la golul de 2-2, iar debutantul Bislimi lovește transversala în minutul 98, când putea face 3-2. Probabil așa trebuia să se încheie, pur și simplu. Jucătorii Elveției și-au început vacanța cu câteva minute mai devreme.

Meciul trebuia să fie decis. Amdouni a ratat hat-trick-ul înainte de pauză, iar Shaqiri a trimis pe lângă un lob din câțiva metri în startul reprizei secunde. Pătrunderile lui Denis Zakaria au fost oprite în mod repetat în ultimul moment, iar Djibril Sow a raatat din poziție excelentă în minutul 78. În cele din urmă, și un penalty pentru Elveția, însă retras de VAR în minutul 83.  Acela a părut momentul în care elvețienii au căzut din punct de vedere mental.

Mihăilă a fost lăsat să marcheze pentru 1-2, nu l-a blocat nimeni în flanc, iar ulterior Remo Freuler îl scapă și el. Nu a fost numai un semnal de alarmă, ci și două puncte pierdute în preliminariile Campionatul European, însă poate de acum vor înțelege că meciurile nu sunt terminate când antrenorul decide să facă încă două schimbări mai mult pentru public decât pentru cursul jocului", a mai scris TA.