Ce nu s-a vazut la TV! Gestul incredibil al maghiarilor dupa fluierul de final! Fanii de la Tribuna 1 si-au iesit din minti:

Romania Echipa Nationala National Arena Ungaria Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 10:07
Data actualizarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 10:23

Romania 1-1 Ungaria | Nationala Romaniei a fost egalata dramatic de maghiari, dupa un meci in care a dominat, insa in care oaspetii au avut un gol valabil anulat gresit de arbitru.

Romania a pierdut doua puncte pretioase pe teren propriu in fata nationalei Ungariei, care a reusit sa zmulga un egal pe final, gratie reusitei vedetei Dszudzsak.

Nationala Romaniei a dominat partida disputata pe National Arena, facand o prima repriza excelenta. Maghiarii au echilibrat insa jocul in repriza a doua pe fondul unei retrageri a echipei lui Piturca si au dat lovitura in minutul 82.

Oaspetii au egalat dintr-o lovitura libera executata excelent de capitanul Dszudzsak, fost fotbalist la PSV Eindhoven, acum la Dinamo Moscova.

Atmosfera de pe National Arena a fost una extrem de incordata pe tot parcursul partidei, meciul incepand cu cateva minute de panica, atunci cand fortele de ordine au intrat peste suporterii din mai multe sectoare si au impartit pumni in stanga si in dreapta.

Finalul a fost si el unul incandescent, mai ales in conditiile in care maghiarii au reusit sa revina pe final si sa egaleze. Fanii sositi de la Budapesta au explodat in minutul 82, la golul marcat de jucatorii lui Pal Dardai.

Fluierul de final al arbitrului a fost foarte aproape sa mai genereze un conflict extrem de grav. Jucatorii Ungariei s-au dus in fata suporterilor de la peluza si au inceput sa cante imnul, iar multi dintre fani si jucatori s-au intors catre suporterii romani de la Tribuna I. Acestia i-au indemnat pe romani sa cante alaturi de ei, lucru care i-a enervat la maximum pe fanii de la tribuna.

Romanii au parasit in cele din urma stadionul si au evitat un nou conflict, iar maghiarii au fost obligati de fortele de ordine sa ramana in stadion pana la eliberarea completa a zonei.

Pal Dardai, selectionerul Ungariei, a vorbit la final despre acest moment, dar nu a pomenit de nicio provocare a suporterilor maghiari. Acesta a spus ca jucatorii sai s-au dus sa celebreze punctul obtinut alaturi de fani si le-au aruncat acestora tricourile de joc.

"A fost o senzatie extraordinara, noi jucam pentru suporteri. Ei vin de ani de zile in Romania, iar acum am reusit sa inscriem un gol si am plecat si cu un punct. Asta nu poate fi decat imbucurator. Sa nu fim nemultumiti ca nu am castigat, pentru ca am jucat impotriva unei echipe unite, care joaca de mult timp impreuna, iar noi am avut doar patru zile la dispozitie. Acum am reusit sa facem un egal, suntem multumiti de asta, pentru ca suntem in cartile calificarii", a spus Dardai.