Alexandru Mitriță, 'cerut' la echipa națională: "Aveai nevoie de jucători de combinație"

Echipa Nationala preliminarii euro 2024 Romania Sorin Cartu Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 17:44
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 17:59

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu reprezentativa Israelului, 1-1 (1-0), pe Arena Naţională, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au deschis scorul prin Denis Alibec (27), dar oaspeţii au egalat după pauză prin Oscar Gloukh (53).

România rămâne în cursă pentru locul al doilea după acest egal, iar marţi va juca, tot la Bucureşti, cu Kosovo, care a smuls egalul cu Elveţia, 2-2.

Sorin Cârțu, discurs necruțător despre naționala României

Fostul internațional român nu s-a ferit de cuvinte atunci când a venit vorba despre evoluția "tricolorilor" din partida cu Israel.

"Față de ce am sperat am fost dezamăgit. Mi-aș fi dorit să luăm 6 puncte din cele două partide să trecem într-o certitudine a acestei generații. Eu m-am săturat de starea lor relativitatea. Tot ce au arătat sunt niște relativi. Mă gândeam că poate fiind acum situația asta, un program bunicel, mă gândeam că putem să câștigăm.

Însă ce am văzut aseară este dezamăgitor, depresiv, deranjant. Ne-au dat o lecție Israelul, au ținut o lecție deschisă. Am rămas surprins după meci, chiar Edi când a spus că i-a plăcut cum a arătat echipa prima repriză. Ce s-a întâmplat repriza a 2-a a fost consecința la ce s-a întâmplat în prima repriză", a declarat Sorin Cârțu, potrivit Fanatik

Alexandru Mitriță, 'cerut' la națională

"Aveai nevoie de Mitriță, de jucători de combinație. Eu cred că ar fi fost benefic Mitriță. Am considerat că apărem cu o echipă de combinație dacă vrem 6 puncte, o echipă care să pună presiune pe apărarea adversă. Eu aș fi jucat cu Olaru, e un jucător pe care îl simpatizez.

Îl pui pe Coman într-o situație din asta să se retragă după fundașul advers. Poți juca cu un 4-3-3 fără să chemi atacanții în spate. Tot o dau cu unitatea de grup, ni se scot mereu la declarații. E inadmisibil ce a făcut Coman dacă a fost intenționat, eu am înțeles că e o unitate de grup", a completat Sorin Cârțu", a adăugat acesta.